Poprvé se veřejnosti naleštěný téměř tři desetiletí starý automobil představil v Píšti v sobotu 31. srpna, kdy sbor pořádal oslavy 110. výročí od svého vzniku. Hasičskému autu i přes léto sestavené (a tady pro sbor rovněž nové) stříkačce požehnal farář Maxmilián Roman Rylko.

K automobilu značky Furgan roku výroby 1991 si hasiči z Píště pomohli díky moderním technologiím. „Bylo to letos v červenci, když se nabídka objevila na facebooku. Za pár hodin jsme společně se starostou obce potvrdili, že bychom měli zájem,“ zavzpomínal na sotva několik týdnu starou událost starosta Sboru dobrovolných hasičů Píšť Petr Jelínek.

Hasičské auto Furgan sloužilo dobrovolným hasičům v Borovně v Plzeňském kraji. Tamní sbor ale získal novou Avii, a tak se rozhodl, že Furgan dá někomu, komu ještě nějakou dobu poslouží. „Řekli nám, že chtějí auto předat dobrovolným hasičům v malé obci, kteří by jiným způsobem na takovou techniku obtížně dosáhli. Protože v okolí Borovna nikdo takový vyřazované hasičské auto nechtěl, darovali ho nám, neboť jsme mezi ostatními zájemci byli první,“ přiblížil historii zásadního okamžiku Petr Jelínek.

Koupaliště Žabák v Humpolci.
Žabák hlásí lepší průměr, branami prošlo 15 tisíc lidí

Převod auta se uskutečnil mezi obcemi, hasiči z Píště si ho pak přivezli domů v pondělí 19. srpna. „Do oslav významného výročí sboru nám zbývaly necelé dva týdny, přesto jsme auto, na němž zůstává registrační značka Plzeňského kraje, stihli nalepit samolepky, že patří SDH Píšť,“ doplňoval hrdě starosta sboru.

Hasiči v Píšti se zformovali do podoby organizovaného sboru v roce 1909. O rok později si opatřili první stříkačku, kterou tahaly koně. Ještě před druhou světovou válkou postavili v obci hasičskou zbrojnici. V roce 1948 si pořídili první motorovou stříkačku, která nesla označení PS 8. „Další stříkačku, které nese označení PS 12, máme od roku 1992. Jezdíme s ní na soutěže a bereme ji také na zásahy. Letos jsme dvakrát vyjížděli k požárům v lese,“ charakterizoval další techniku sboru Petr Jelínek.

Od letošního léta má sbor ještě stříhačku PS 15, kterou samotní hasiči postavili vlastními silami z náhradních dílů a repasovaných součástek. Tato nemodernější stříkačka bude sloužit na hasičských soutěžích družstvům žen a dětí. „Doposud jsme stříkačku vozili na káře, na akce jsme jezdili vlastními auty,“ poukázal na podmínky sboru, který je v systému požární ochrany zařazen do poslední skupiny, starosta SDH Píšť.

Předem ohlášený legendární hokejový brankář Dominik Hašek dorazil do Chýstovic po setmění.
Kolem okolo Košeticka jelo téměř sedm set cyklistů

Současně ale dodal, že si obec se 76 obyvateli život bez dobrovolných hasičů, jichž je nyní ve sboru 32, nedovede představit. „Hasiči jsou jediným spolkem v Píšti, takže na jejich aktivitě závisí, jak bude vypadat společenský a kulturní život v takovéto malé obci. Snad se nám práce daří, na pouť, kterou organizujeme počátkem července, jsme tady měli přes čtyři sta lidí,“ dodal k dění v Píšti starosta sboru dobrovolných hasičů Petr Jelínek.

Na slavnostní žehnání nově získané hasičské technice pak v sobotu v Píšti navázaly hasičské závody, a to v celé řadě kategorii.