Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Moravče mají o budoucnost postaráno

Moraveč – I malá obec nedaleko Nové Cerekve má svůj sbor dobrovolných hasičů. Po požáru stavení v roce 1890 se občané rozhodli, že v obci, mající tehdy již přes 80 stavení, je nutno zřídit sbor dobrovolných hasičů.

11.11.2009
SDÍLEJ:

Moravečtí se na tak malou obec mohou pochlubit téměř šedesáti aktivními členy.Foto: SDH Moraveč

Obec ještě v témže roce zakoupila čtyřkolovou sací pérovou stříkačku. V roce 1891 se na výzvu obce přihlásilo 30 místních mužů za členy nově zřízeného sboru dobrovolných hasičů.

Dnešní členská základna se pohybuje těsně pod hranicí 40 členů. K tomu sbor čítá ještě dvacet dětí - „mladých hasičů“. Sbor se pravidelně zúčastňuje okrskových cvičení, kde každoročně soutěží čtyři až pět družstev. Historickou techniku předvádí na memoriálech a kulturních akcích.

Hlavním posláním sboru dobrovolných hasičů v Moravči je stále pomoc místním občanům při likvidaci požárů a jiných živlů. Dnes již samozřejmě k takovýmto událostem přijíždí moderně vybavené profesionální záchranné sbory z Pelhřimova a jiných měst okresu, ale úloha místního dobrovolného sboru je nezastupitelná zejména díky znalosti prostředí, vhodnosti jednotlivých zdrojů vody v daném období, dopravě vody na požářiště kvůli kontinuálnímu plnění cisteren a tím zkrácení doby, potřebné k uhašení požáru. Díky svému vybavení může sbor bez problémů zdolat menší požáry, čerpat vodu ze zatopených sklepů, pomáhat obci při údržbě a opravách obecního majetku.

Další důležitou funkcí sboru dobrovolných hasičů bylo odedávna organizování kulturního dění v obci. V minulosti místní sbor dokonce provozoval ochotnický spolek a hrál divadelní představení.

Nyní alespoň pořádá každoročně již tradiční hasičský bál, dětský den a další kulturní akce, na které se vždy všichni těší.

Autor: Martin Tkadlec

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení