Tamní sbor vznikl v roce 1871 a již tehdy se do něho přihlásilo téměř sto padesát občanů. V současnosti je členů o něco méně a patří mezi ně i ženy.
Dobrovolní hasiči z Počátek mají jako jediní v okrese Pelhřimov zásahovou jednotku, která musí být připravena okamžitě vyjet k zásahu.

„Na členy této jednotky jsou kladeny nemalé nároky. Neustále jsou připraveni čtyři hasiči, a ti musí být v případě vyhlášení poplachu schopni do pěti minut vyjet,“ přiblížil velitel sboru František Syrovátka.

Jak dále dodal, ročně se jedná asi o padesát výjezdů k nejrůznějším akcím. Hasiči musí zvládnout likvidace obtížného hmyzu, požáry i tragické dopravní nehody.

Díky podpoře obce si sbor může dovolit kvalitní výbavu na profesionální úrovni. Mimo to se členové sboru věnují také soutěžní činnosti. „Naším největším úspěchem bylo loňské vítězství na Mistrovství České republiky v požárním sportu v Přerově. Tam se splnil sen několika generací počáteckých hasičů,“ informoval o úspěchu družstva Syrovátka.

Sbor je velice aktivní také po stránce kulturní a společenské. Členové pravidelně pořádají ples, soutěže pro děti i dospělé, loučení s létem a mnoho jiných akcí. Za dobrou dlouholetou práci obdrželi dokonce několik medailí a diplomů.

Podle velitele jsou však počátečtí hasiči sborem, který je neustále připraven pomoct občanům města a okolí v jakékoliv životní nouzi, a tím splnit poslání, pro které byl před 135 lety založen.

Simona Valentová