Dalo by se říct, že v malé obci na Pelhřimovsku je hasičem takřka každý. I přesto, že v Rohovce žije jen pár stovek obyvatel, dokázali se tamní hasiči probojovat několikrát do celorepublikové soutěže. Ženy hned dvakrát a letos i dorostenci v soutěži Plamen.

Dobrovolní hasiči v Rohovce mají bohatou historii. Založení sboru se datuje ke 24. květnu 1931. Tehdy tvořila výbavu Rohoveckých motorová dvouproudá stříkačka, 400 metrů hadic a 12 pracovních obleků a přileb. Technika se za léta obměnila, a jak potvrdil Jan Čekal, současnou výbavu tvoří stříkačky dvě. Jedna na soutěže a jedna na zásahy. „Díky dotacím se nám podařilo získat i pět zásahových obleků,“ doplnil Čekal.

Rohovečtí naposledy hasili velký požár zhruba před deseti lety. Tehdy v obci hořely dvě senážní věže. „K zásahům vyjíždíme jen tehdy, pokud nás povolají na pomoc profesionálové,“ dodal Jan Čekal.

Hlavní náplní rohoveckých hasičů jsou požární soutěže a motivace mladých lidí. Rohovka má ve sboru zhruba dvacítku dobrovolníků do osmnácti let. Mladé členy se snaží ti starší motivovat.

„Je to lepší, než aby den proleželi u počítače. Snažíme se organizovat soutěže, a tím také ty mladé motivovat. Velkou zásluhu má také místní obecní úřad, který je naším generálním sponzorem,“ usmíval se Jan Čekal. Sbor má v současné době čtyřicet jedna členů.