VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Dobrovolným hasičům v Pelhřimově je 134 let

Pelhřimov - Je tomu už sto třicet čtyři let, co v královském městě Pelhřimově vznikl Sbor dobrovolný hasičů. Do té doby požáry likvidovaly požární jednotky složené z občanů.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Současní dobrovolníci se zásahu účastní jen v krajních případech. Jsou úzce spojeni s profesionální jednotkou. Jejich hlavním úkolem je práce s mládeží. Foto: Archiv SDH Pelhřimov

Před rokem 1850, kdy se Pelhřimov stal okresním městem, bylo tímto způsobem jmenováno do občanské hasičské jednotky na 300 osob.

Krušné začátky

Hasičský sbor v Pelhřimově vznikl paradoxně kvůli velkému požáru, který vypukl v roce 1874. Ihned po něm podalo několik pelhřimovských občanů na radnici petici ohledně převzetí finančních prostředků na zřízení hasičského sboru. Zanedlouho po založení měl hned práci při likvidaci požáru v Bořeticích, za kterou si zasloužil pochvalu od zemského cvičitele. Dobrovolní hasiči ale ve svých počátcích měli i krušné chvíle. K nim patří i smutné záznamy v podobě úmrtí při zásahu. V roce 1891 takto zemřel při záchraně dvou obyvatel hořícího domu Čeněk Horák.

Další ztráty v řadách přinesla první světová válka. Ta znamenala pro hasičský sbor více práce s méně členy, čtyřiatřicet hasičů narukovalo do armády, z toho tři se nevrátili. Strádání způsobila i následující válka. V březnu 1939 byly vydány nové stanovy a práce dobrovolných hasičů byla značně omezena okupační správou. Poválečný rok 1945 byl současně rokem 70. výročí založení sboru. Město dokázalo pro hasiče zajistit nové uniformy a byla opravena kašna na náměstí jako jeden ze zdrojů požární vody. Významným krokem pro Pelhřimov bylo zřízení profesionálního požárního útvaru dnem 1. července 1970. Prvními členy profesionální jednotky se stali dosavadní dobrovolní hasiči.

O pět let později Pelhřimov slavil sto let hasičstva. Přípravy na velkolepou slavnost trvaly od roku 1972. Se zřízení profesionální jednotky se prostor pro zapojení dobrovolných hasičů při zdolávání požárů velmi zúžil. Dobrovolníci se od té doby až do dnešních dnů účastní soutěží hasičských družstev a jsou připraveni pro zásahovou činnost. Velmi úzce také spolupracují s mládeží.

Kozlův počin
– Pelhřimovští dobrovolní hasiči zaznamenali cenný výsledek na okrskové soutěži požárního sportu v Lipici. Obsadili tam čtvrté místo.
– Členové sboru se starají také o odborný dozor. Tradičně drží služby mimo jiné při představeních v pelhřimovském městském divadle.
– Dobrovolní hasiči mají na starost i pravidelnou prevenci. Každoročně uspořádají nejméně tři přednášky ve školách. Seznamují žáky s hasičským posláním stejně jako s bezpečnostními pravidly.
– Sbor v současnosti nejvíce zaměstnávají přípravy na oslavy 135. výročí tamního spolku.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE:
www.denik.cz/hasici

Autor: Lukáš Pihávek

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení