Zajímavý bude souboj o záchranu, černého Petra zatím drží fotbalisté Moravských Budějovic.

1. VRCHOVINA 36 bodů
(skóre 38:10, bilance 11 – 3 –1)

Zasvěcení označili před startem podzimu Vrchovinu jako černého koně soutěže. To mladý tým trenéra Richarda Zemana začal naplňovat od úvodního kola. Že však bude přezimovat na čele tabulky se sedmibodovým náskokem, však asi nečekal nikdo. Možná o tom snili jen ti nejskalnější příznivci.

„Důležité je, že se nám dařilo podávat vyrovnané výkony, zatímco naši největší konkurenti jako Polná, Ždírec a Bystřice ztráceli. Právě výhra nad Polnou, když už jsme prohrávali 0:2, nás nakopla k sérii šesti výher v řadě. Naším cílem pro jaro je vyhrát přebor, a postoupit tak do divize,“ tvrdí kouč.

2. POLNÁ 29 bodů
(skóre 41:24, bilance 9 – 2 – 4)

Ambiciózní tým získal do svých řad v letní přestávce akvizici zvučného jména. Střelec Tomáš Kaplan nesehnal adekvátní angažmá v zahraničí, proto se na půl roku upsal Polné. Do hry vnesl zkušenost, přesto lze tým Heřmana Karstena označit jako tým dvou tváří.

Doma je vynikající, v osmi zápasech nepustil soupeřům ani bod, ale jak vyjede ven, je poloviční. Tady hledejte hlavní rozdíl mezi Polnou a Vrchovinou. Mírným pozitivem je, že s největšími soupeři (Vrchovina, Ždírec) se utká v odvetách doma.

3. BYSTŘICE N. P. 28 bodů
(skóre 30:19, bilance 9 – 1 – 5)

Už sedmou sezonu se pohybuje v absolutní špičce krajského přeboru. Technicky vyspělý tým však určitě pamatuje vydařenější podzim.

Manšaft trenéra Zdeňka Hovorky však doplatil na absence klíčových hráčů. Trest z loňské sezony si do té nové přenesl tvořivý střední záložník Zdeněk Sklenář, chyběl pět zápasů a do své obvyklé formy se už v dalším průběhu nedostal. Ve druhé polovině zase postrádal kvůli zdravotním lapáliím brankářskou jedničku Pavla Trávníčka.

4. ŽDÍREC N. D. 27 bodů
(skóre 35:25, bilance 9 – 0 – 6)

Před startem se spekulovalo, jestli je exdivizní tým schopen hrát o čelo, nebo se zařadí do průměru tabulky. Platí první varianta, ale Dekora se na třetí místo nijak nenadřela. K tomu jí stačí dobré domácí výkony, venku získala body až v závěru podzimu, a to ještě na hřištích soupeřů z podpalubí tabulky.

„Doplatili jsme na nedisciplinovanost klíčových hráčů, poznamenala nás i zdravotní absence Romana Mareše. U některých kluků mi chybělo větší zaujetí ve hře,“ postěžoval si trenér Marek Štukhejl.

5. STARÁ ŘÍŠE 27 bodů
(skóre 26:23, bilance 8 – 3 – 4)

Nováček ze Staré Říše nasbíral ve své premiéře mezi krajskou elitou skvělých sedmadvacet bodů a je asi nejpříjemnějším překvapením soutěže. Kouč Luděk Kovačík vsadil hlavně na zkušenost, když se opíral o výkony gólmana Neumana, před kterým řídil hru nestárnoucí Hekerle.

Navíc po velmi dobrém úvodu přišel do týmu exjihlavský Bartoš, který dodal Staré Říši ještě větší šmrnc. Až na výpadek v Jemnicku, kde se Kovačíkův výběr třikrát „začervenal“, si tým z Jihlavska celkem po právu vydobyl respekt a na jaře možná i potrápí ambiciózní soupeře.

6. VELKÁ BÍTEŠ 24 bodů
(skóre 29:23, bilance 7 – 3 – 5)

Rok od roku lépe si vede tým z pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Předloni se zachránil v hodině dvanácté, loni s předstihem několika kol. V letošní sezoně se mu s největší pravděpodobností záchranářské nepříjemnosti vyhnou úplně. Může za to na bítešské poměry mimořádný podzim.

Tým chtěl posílit v útoku o křižanovského Aleše Buriana, ale trenér Josef Záboj ho nakonec paradoxně využil na místě stopera. A tah se osvědčil.
„Důležité také je, že máme vyrovnanou dvojici gólmanů. Zkušený Vlasta Šula i mladík Michal Pelán mají velkou kvalitu, oba dostávají příležitost,“ pochvaluje si Záboj.

7. JEMNICKO 23 bodů
(skóre 34:25, bilance 7 – 2 – 6)

Třetí manšaft loňské sezony zůstal hlavně zkraje podzimu za očekáváním. Mužstvo trochu přibrzdila nedisciplinovanost (třeba gólman Pavel Růžička byl vyloučen třikrát).

Dobře poskládaný výběr začal stoupat tabulkou až v poslední fázi podzimu. Z posledních šesti duelů vytěžil velmi dobrých třináct bodů, přičemž doma porazil silné týmy Ždírce a Bystřice.

8. HAVL. BROD 23 bodů
(skóre 31:23, bilance 7 – 2 – 5)

Po nepřesvědčivém minulém ročníku převzal od Leoše Mitase Slovan místní trenér Zdeněk Jungvirt, ale mužstvo se pod jeho taktovkou zpočátku potýkalo s kolísavostí formy.

„Sehrávali jsme se, navíc v první polovině jsme měli těžký los, což bylo na výsledcích hodně znát,“ uvádí Jungvirt.
Ve druhé polovině však tým pořádně sešlápl plyn, neprohrál sedmkrát v řadě a v případě úspěšné dohrávky v Moravských Budějovicích se může posunout na šesté místo jen s tříbodovou ztrátou na druhou Polnou.

9. HUMPOLEC 21 bodů
(skóre 26:26, bilance 6 – 3 – 6)

Jak dobře podzim začal, tak špatně ho skončil. Humpolec hraje tradičně o nejvyšší příčky přeboru, ty ho ale letos zřejmě minou. Čeká ho řez a generační obměna, do jara již nenaskočí střelec Lukáš Staněk a zřejmě i stoper Michal Černík. Pokud nesežene vedení klubu adekvátní náhrady, je zřejmě Humpolec odsouzen ke středu tabulky.

„Příčin, proč se nám nedařilo ve druhé polovině podzimu, je víc. Je to na delší rozbor. Tou hlavní je však slabá tréninková účast hráčů. V kádru máme hodně vysokoškoláků, další hráči nechodí kvůli zaměstnání. Musíme si situaci rozebrat, podílíme se na ní všichni, ode mě až po levé křídlo,“ tvrdí trenér Josef Soural.

10. TŘEBÍČ B 20 bodů
(skóre 20:23, bilance 5 – 5 – 5)

Filozofií třebíčského klubu je výchova mladých hráčů pro A tým, a tomu je uzpůsoben i chod v juniorce. Před sezonou do ní přišlo osm nadějných končících dorostenců. Zisk dvaceti bodů při vyrovnané bilanci 5 výher, 5 remíz, 5 porážek je solidní počin.

„Naším cílem nejsou výsledky, potřebujeme, aby se mladíci otrkali v dospělém fotbale. Proto ani nechci moc pendlů z A týmu, to by nastalo pouze v případě nejvyšší nouze,“ hlásá kouč Petr Kylíšek.

11. OKŘÍŠKY 19 bodů
(skóre 27:29, bilance 5 – 4 – 6)

Hodnocení Okříšek se rovná jedné dlouhotrvající konstantě. Drtivou většinu bodů sbírají doma, v podstatě jim nevyšla pouze sobotní podzimní rozlučka s Velkou Bíteší. Proti zvyklostem však dokázaly bodovat i venku, se setrváním v elitní soutěži Vysočiny by problémy mít neměly.

12. JAROMĚŘICE 19 bodů
(skóre 27:36, bilance 5 – 4 – 6)

Zůstaly za očekáváním, přestože před sezonou posílily. Vrátil se Chládek z Rakouska, z Hartvíkovic tým posílil Neumann. Trenér Petr Macháček naordinoval svým svěřencům útočnou hru. Ta se v domácích zápasech vyplácí, ale venku se míjí účinkem.

Destrukce doplatila na špatnou defenzivu, týmu nepřidal fakt, že prakticky celý podzim nehrál v ustálené obraně. K lepším výsledkům nepomohlo ani angažmá Jaroslava Brabence z Třebíče.

13. HERÁLEC HB 13 bodů
(skóre 18:31, bilance 2 – 7 – 6)

Nadšeně hrající loňský nováček sází na bojovnost a bojovnou atmosféru v týmu. Trpělivě sbírá bod po bodu a po podzimu si, na rozdíl od loňské sezony, vytvořil solidní základ ke splnění cíle.

„Hrajeme za párek a pivo, táhneme za jeden provaz. Dokážeme si vyříkat nepříjemné věci, což tým stmeluje. To je naše hlavní deviza,“ potvrzuje hrající kouč Petr Kuchta.
Bodový přísun jeho svěřenců a spoluhráčů zároveň mohl být ještě větší, ale Herálec v tříbodovém systému doplácí na vysoký počet remíz.

14. HARTVÍKOVICE  11 bodů
(skóre 13:36, bilance 3 – 2 – 10)

Fotbalová euforie u Dalešické přehrady utichla. Před třemi roky ještě hrály Hartvíkovice divizi, potom bojovaly o návrat. Ještě loni patřily v přeboru k tomu lepšímu, letos přicházejí starosti.

Klub opustilo hodně hráčů, jejich velká fluktuace se začíná zásadně projevovat. Hartvíkovice doplácejí na slabé výkony doma (pouze dvě remízy), jako jediný celek nedokázaly získat z utkání tříbodový zisk. Ze všech účastníků přeboru mají nejhorší skóre.

15. PACOV 9 bodů
(skóre 16:37, bilance 2 – 3 – 10)

Nováček soutěže si před startem nedělal žádné přehnané iluze, ale samozřejmě by rád prolomil sestupovou tradici. Slavoj se totiž v přeboru Vysočiny ještě nikdy nezachránil.

„Budeme hrát s tím, co máme. Máme omezené finance a vhodných hráčů na trhu je stejně málo,“ avizoval trenér Jozef Lehotský.
Po solidním vstupu se však Pacov začal trápit, výrazně si pomohl až šokující výhrou 5:1 v Humpolci v předposledním zápase. V divizi je ale příhodná konstelace, takže patnáctá příčka by měla stačit k záchraně.

16. M. BUDĚJOVICE  5 bodů
(skóre 11:32, bilance 1 – 2 – 11)

„Mám obavu, aby se Moravské Budějovice brzy neporoučely z přeboru,“ uvedl v loňské zimní přestávce kouč Pavel Vranka, který zrovna na lavičce končil.

Jeho výrok je zatím poměrně blízko pravdě. Výběr Jana Šplíchala a Antonína Hanka sice dokáže dávat góly, ale sráží jej špatná defenziva. „Děláme hloupé chyby, které soupeři trestají,“ posteskl si Hanek.
Budějovice zatím sbírají body sporadicky, a to ještě jedinou výhru získaly senzačně nad Ždírcem. Mají však ještě domácí zápas k dobru.