Lavina, kterou způsobuje snižování počtu účastníků krajského přeboru ze šestnácti na čtrnáct, je prostě strašákem. „Rádi bychom zůstali na pozicích, které jsme si vybojovali na podzim. Lehké to ale nebude. Naším základním cílem však zůstává udržet soutěž. V tomto směru ještě nemáme nic jistého, na sestupové pozice máme jen čtyři body náskoku, což při délce soutěže není nic," přiznal obavy kouč pelhřimovské juniorky Martin Švec. Jeho svěřenci přitom patřili k nejpříjemnější překvapením podzimu, jedenadvacet bodů je vyneslo na pátou příčku.

Žádné zemětřesení se v kabině juniorky nekonalo, tým zůstal prakticky v totožném složení. Do áčka se sice přesunul Ryšavý, ale nemá tam jisté místo v základu, takže nějaký ten zápas za juniorku určitě odehraje. Naopak kádr doplnili bratři Hložkové. Stoper Martin obnovil činnost a útočník Jan se vrátil z hostování v Ústrašíně.

Pelhřimovské obavy lze částečně chápat při pohledu na výsledky přípravných utkání. Tým nedokázal porazit ani jednoho z bétřídních soupeřů. S Černovicemi remizoval 3:3, v generálce v Košeticích dokonce prohrál.

Kamenice se velkých cílů nebojí

Že se slovo záchrana skloňuje v Novém Rychnově, není divu. Celek zpod Křemešníka získal ve čtrnácti zápasech jen deset bodů, což znamená poslední příčku. Navíc celou zimu řešil otázku brankáře. Faltýnek totiž pokračuje v hostování v Pacově a při problémech jeho zástupců valnou část přípravy odchytal veterán Císař. Až pátek přinesl rozuzlení, Start se posílil o Plavce z Kostelce. Boj o přežití ho ale čeká stoprocentně.

„Hrozí nám sestup, to je bez diskuse. Na druhou stranu ale zase tak velkou bodovou ztrátu nemáme. Hodně bude záležet, jak se nám povedou první zápasy. Ze začátku jara hrajeme proti Věžnici a Dobronínu, což jsou další ohrožené celky," připomenul zajímavý los trenér Dušan Chalupa. Ten by z případného pádu velkou hlavu nedělal: „Pro Rychnov je tradiční I. B třída, pokud tedy sestoupíme, svět se nezboří," přiznal. Před zimní přípravou se dost nahlas hovořilo o tom, že se na výpomoc pod Křemešník vrátí střelec Růžek. Z toho nakonec ale sešlo.

S prakticky totožným kádrem budou v I. A třídě pokračovat fotbalisté Pacova. Největší změnou je střídání trenérů. Na lavičku týmu se vrátil Jozef Lehotský, po roce a půl skončil Luděk Šlechta.

Speřice půjdou do jara z pozice, na které loni skončily na konci sezony. Vzhledem k tříbodovému náskoku na béčko Havlíčkova Brodu mohou snít o druhém prvenství v I. A třídě v řadě.

„Chceme se pohybovat v popředí tabulky, ale větší cíle si nedávám. Alespoň ne zatím," zůstal při zdi kouč Dálnice Pavel Žatečka. Na jednu stranu se těmto minimalistickým náladám nelze divit, Speřice mají největší marodku za poslední roky. Generálku proti Žirovnici neabsolvovali Čermák, Štěpánek a Morava, zdravotní potíže řešil i stoper Němec. Navíc aktivní činnosti zanechal Holoubek. Hodně o ambicích Speřic napoví první jarní kolo, kdy se Dálnice představí v Pacově.

Podstatně více odvážně zní prohlášení o cílech pro jaro z Kamenice nad Lipou. Tam hodlají usilovat o metu nejvyšší. „Chceme se o to poprat. Jsme třetí, výchozí pozici nemáme špatnou," neskrývá se trenér Radek Bouchal a k případnému posunu do krajského přeboru dodal: „Pokud bychom soutěž vyhráli, šli bychom výš."

Slovan stabilizoval sestavu, v zimě z kádru nikdo neodešel ani do něj nepřišel. O kvalitách týmu hovoří i výhra v generálce na hřišti Pacova.