V každé soutěži se našel také jeden otloukánek, který si sezonu příliš neužil.

OP HAVLÍČKOBRODSKA
Dlouho byl okresní přebor vyrovnanou soutěží, pomohly mu i dva kontumační výsledky chotěbořského „béčka", za neoprávněný start hráče. Do pozice lídra se tak dostala Dlouhá Ves. Jenže rezervní celek zpod Železných hor se nevzdával, brzy ztrátu dohnal a nakonec s předstihem mohl oslavit po dvou letech návrat do I. B třídy. „Máme z postupu samozřejmě radost a je to splněný cíl. Teď už budeme mí lepší návaznost na náš A-tým, kluci z béčka prostě potřebují hrát kvalitnější soutěž," řekl předseda chotěbořského fotbalu Milan Málek.

S okresním přeborem se po roce loučí Dolní Město, které loni postoupilo na úkor odstupujícího ledečského béčka. V soutěži se nováčkovi nedařilo, na chvostu tabulky byl prakticky od začátku soutěže. Zklamáním jsou výsledky Starého Ranska, které se vždy rvalo o postupové místo, ale letos je rádo za střed tabulky.

OP JIHLAVSKA
Fotbalový okresní přebor kolem krajského města Vysočiny ovládli hráči Kostelce, kteří mohli oslavit postup do I. B třídy s malým předstihem. Dlouhou dobu to vypadalo, že dramatický souboj o jedinou vstupenku do vyšší třídy vyvrcholí až úplně v posledním kole, jenže dotírající Černíč krok v závěru neudržela.
Kostelec tak naplnil předsezónní plány a očekávání, a po čtyřech letech se vrací na krajskou scénu, kde působil naposledy ve třech sezonách v řadě od roku 2007.

„Doufám, že to v Kostelci jednou ocení, že jsme i v takových podmínkách dokázali postoupit," říká trenér Josef Láznička, který by prý v případě nepostupu asi kariéru kouče ukončil. „Ale takhle mi kluci ten fotbalový život trochu prodloužili. Ještě nějakou chvilku vydržím a z I. B třídy nemám strach, ta hráčská kvalita tady je, i když nějaké posílení kádru máme v plánu," doplňuje trenér mistrovského celku okresního přeboru.

Do III. třídy naopak sestupuje beznadějně poslední rezerva Stonařova.

OP PELHŘIMOVSKA
Suverénem okresního přeboru Pelhřimovska, který se hraje pod názvem Poutník liga, se stal Budíkov. Ten loni i přes impozantní jaro vypadl z I. B třídy a do krajské soutěže se tak vrací v nejrychlejším možném termínu. Na podzim měla nad Budíkovem chvíli navrch Červená Řečice, ale výhrou ve vzájemném souboji získali fotbalisté Rovnosti nad situací kontrolu. Na jaře je nejvíce trápil Plačkov, ale odpověď dal opět vzájemný zápas s jednoznačným vítězstvím 5:1.

„Několikrát jsem řekl, že sestup Budíkova byl omyl. Výsledky v této sezoně jsme to potvrdili. Na jaře jsme ani jednou neprohráli, proto si myslím, že o oprávněnosti postupu není třeba diskutovat," prohlásil trenér Jaroslav Bláha, který byl na lavičce týmu při pádu a je na ní i při postupu. O vítězné tažení týmu se lvím dílem zasloužil ostrostřelec Lukáš Kavka. Ten v průběhu sezony slavil gól hned čtyřicetkrát!

OP TŘEBÍČSKA
Letošní ročník měl jasného favorita. Dukovany za celou sezonu na pozici lídra nikoho nepustily. „Postup byl předsezonním cílem, který nám vedení dalo za úkol. My jsme ho splnili, takže spokojenost. Dobrou práci odvedli všichni. Příprava kluků měla vysokou úroveň, bylo vidět, že chtějí uspět," hodnotí dukovanský trenér Josef Černý.

Ovšem důvod k přehnanému optimismu podle něj není. „Musíme dál pracovat a tým udržet pohromadě, protože I. B třída bude o hromadu těžší," má jasno kouč vítěze okresního přeboru na Třebíčsku.
Neméně zajímavý je příběh „věčně druhých" Nových Syrovic, kterým loni proklouzl postup mezi prsty, a letos opět zůstaly o stupínek níž.

V dobrém světle se ukázaly Třebelovice. Jarní formu měla Blatnice, která ze spodních pater tabulky poskočila až na šestou příčku. Dva nováčci ze tří se udrželi mezi okresní elitou. Šebkovickému béčku nakonec stačilo skončit třetí od konce a ještě lépe dopadly Třebenice. Do III. třídy se poroučí předposlední Mohelno a rapotická rezerva.

OP ŽĎÁRSKA
Skvělou sezonu zakončili historickým postupem. Fotbalisté Moravce poprvé vyhráli okresní přebor Žďárska a díky vyrovnaným výkonům po zásluze zabrali jediné postupové místo. Ambiciózním Hamrům nad Sázavou tak znovu zbyly jen oči pro pláč. Klíčovým utkáním jara se stal vzájemný souboj ve 24. kole, který pozdější vítěz vyhrál 4:1. Moravec potvrdil, že mu dorostla výjimečná generace stále ještě hodně mladých hráčů, pro kterou by ani I. B třída nemusela být konečnou stanicí.

„Moravec má opravdu výborný mančaft a předvádí fotbal, na který je radost se dívat," uznal hamerský kapitán Pavel Novotný. Na opačném pólu tabulky se ocitlo čtrnácté Rovečné, které doprovodí do III. třídy nováček z Věchnova, jehož větev podřízl sestup Křižanova z I. B třídy.

„Byli jsme realisté a dopředu jsme počítali s tím, že budeme hrát ve spodních patrech tabulky, možná o záchranu. Samozřejmě jsme ale věřili tomu, že se v přeboru udržíme. Naše umístění je velkým zklamáním," řekl trenér Věchnova Jiří Jedlička.