Není to pochopitelně vůle pořadatelů, ale spíše nutná reakce na krátkou pauzu v profesionálních soutěžích. „Snažili jsme se ligové týmy sehnat, ale tentokrát jsme nepochodili. Vždy nám to někdo přislíbil a za pár dnů odřekl. Takhle to vypadalo celé jaro,“ svěřil se organizační pracovník pořadatelského klubu Pavel Havelka.

Ten lovil i velké ryby. „Chvíli se rýsovala účast Sparty se Slovanem Bratislava. Vydrželo nám to týden, pak se oběma změnil kalendář v návaznosti na poháry. Padla i účast Teplic, které budou na soustředění v Písku,“ konkretizoval oslovené.

Potíže žirovnických pořadatelů nejsou ojedinělé. Prestiž a zájem o letní turnaje celkově uvadá. Lidí na fotbal v době dovolených chodí čím dál tím méně, pro ekonomiku klubu už Perleťový pohár zásadní roli nemá.

„Zisk není velký, pro peníze to neděláme. Spíše jsme se snažili ctít tradici,“ vysvětlil Havelka s odkazem, že nároky ligových účastníků byly různé. „Před lety se tu vyplácelo deset patnáct tisíc startovného, to ale už dávno skončilo. Pokud přijel tým ze Slovenska, hradili jsme mu ubytování. Večeře byla běžná záležitost,“ přiznal.

Mezi nejlevnější paradoxně patřil jediný reprezentační výběr v historii turnaje. Bahrajn zajímala sportovní rovina, zápasy proti Dukle a Vysočině Jihlava byly pro něj výzvou. „Požadavky měli minimální. Navíc byli na soustředění v Mariánských Lázních a ubytování nepožadovali,“ vzpomenul.

Těžko říci, jak se obsazení turnaje promítne do diváckého zájmu. Nedá se ale očekávat, že dojde k ataku historického rekordu. Spíše tomu bude naopak. „To nikdo dopředu nevíme. Řekl bych, že přijde o sto či dvě stě lidí méně. Potěšilo by mě, kdyby v hledišti byla stejná návštěva jako na mistrovském zápase s Pelhřimovem,“ přeje si Pavel Havelka. Prestižní duel sledovalo 250 diváků.