Před rokem nešťastně sestoupil z I. B třídy, následně sice rozehrál Poutník ligu na postup, ale katastrofální jaro ho z boje o krajskou soutěž vyřadilo. Vedení klubu zhodnotilo situaci a tým přihlásilo pro novou sezonu pouze do III. třídy. Pro někoho šok, pro lidi kolem lukaveckého fotbalu nutná realita.

„Na jaře jsme se dostali do velkých potíží. V áčku jsme to měli postavené na hráčích z Prahy, ale někteří z nich z pracovních důvodů přestali jezdit na zápasy. Lepili jsme to, jak se dalo, a výsledkem bylo, že jsme za jaro v áčku protočili šestadvacet hráčů a v béčku pětadvacet. To je stav neúnosný," přiznal sekretář klubu a trenér především mládežnických týmů Jiří Charvát.

V důsledku hráčské krize byli vytíženi hlavně ti mladí. Dorost prakticky nahradil béčko a na III. třídu pochopitelně výkonnostně nestačil – na jaře nezískal ani bod, což by samozřejmě znamenalo sestup. V Lukavci se rozhodli béčko zrušit. „Vytvořili jsme místo něho družstvo dorostu, které jsme přihlásili na Benešovsku do okresního přeboru," informoval Charvát.

Dalším mládežnickým týmem Startu bude až přípravka. „Žáky bychom dali dohromady, ale na Pelhřimovsku pro ně soutěž není. Proto jsme čtyři nechali pokračovat ve Vlašimi, šest jich bude hostovat v Pelhřimově a jeden v Pacově," uvedl Jiří Charvát.

Start ve III. třídě

Áčko čeká ve III. třídě jakási nultá sezona. „Žádné ambice z hlediska umístění nemáme. Cílem je konsolidace týmu," přiznal dlouholetý lukavecký funkcionář a na téma spolupráce s hráči z Prahy dodal: „Někteří z nich jsou už našimi hráči. Z Prahy k nám bude jezdit jen jedno auto. Třetí třídu jsme přihlašeli i z toho důvodu, že  je v našich silách ji v případě nutnosti odehrát jen s místními kluky," vysvětlil.

Do budoucna by se ale lukavecký fotbal rád posunul tam, kam z hlediska tradice patří. „Musíme dva tři roky počkat, až nám doroste další generace. Pak bychom chtěli zpět do přeboru a hrát v něm důstojnou roli. Cílem je vytvořit mužstvo vlastních odchovanců, které by se hráči na hostování jen doplňovalo," představil střednědobou vizi klubu zpod Blaníka Jiří Charvát.

Mezníky

- červen 2010: Lukavec využil uvolněného místa v I. B třídě a postoupil ze druhé příčky Poutník ligy.
- červen 2011: Start vedl v posledním zápase nad Tisem 2:0, ale nakonec prohrál 2:4 a sestoupil z I. B třídy.
- září 2011: Lukavec začal sezonu osmi výhrami v řadě a suverénně vedl Poutník ligu.
- duben 2012: Čekání prvního týmu tabulky po podzimu na první jarní výhru trvalo čtyři kola.
- červen 2012: Lukavec skončil v okresním přeboru až pátý a přihlásil se jen do III. třídy.