Tradičně nejkvalitnější obsazení má Perleťový pohár v Žirovnici. Turnaj, který je nejstarším fotbalovým kláním v Čechách, napíše svou už 79. kapitolu.

Perleťový pohár trochu připomíná otevřené mistrovství Prahy, které doplnila Banská Bystrica. Ve výčtu účastníků jsou totiž Dukla, Viktoria Žižkov a Boheminas 1905.

„Jsem přesvědčen, že se nám povedlo sehnat atraktivní mužstva. Jsem rád, že přijede Banská Bystrica, protože si myslím, že porovnání kvality české a slovenské nejvyšší soutěže není nikdy dost," uvedl Leoš Mitas, který měl komunikaci s účastníky Perleťového poháru na starosti.

Vrásky na čele mu nedělá ani fakt, že Dukla Praha a slovenský účastník byli v minulosti týmy vojenskými a z tohoto důvodu moc sympatií v obci fotbalových fanoušků neměli. „Od té doby už uplynula řada let a lidé zapomínají. Třeba taková Dukla Praha je nyní v mých očích nesmírně atraktivní tým. Vždyť platila za štiku minulého ročníku Gambrinus ligy.

Klokani lákají

Návštěvu v ochozech pro diváky by mohl hodně zvednout tým Bohemians 1905. S ním tradičně jezdí velké počty fanoušků a zelenobílí platí za nejoblíbenější týmy žirovnických pořadatelů. „Jsou oblíbení nejen kvůli výborným fanouškům. Máme skvělé vztahy s vedením a i hráči vždycky vystupují velice skromně, na nic si nehrají," nabízí svůj pohled Leoš Mitas.

Ještě výše z hlediska kvality obsazení jsou už tradičně v nedaleké Nové Včelnici. Městečko čtyři kilometry za branami jižních Čech laká především na Slavii Praha, ale fotbalově na stejné úrovni by měli být i další účastníci – Teplice, Příbram a tak trochu domácí České Budějovice. Novovčelnický turnaj má jen jednu vadu na kráse. Chybět bude liberecký obhájce.

„Liberec k nám jezdil rád a asi bychom se za normální situace domluvili. Jenže klub se ziskem mistrovského titulu dostal právo startu v kvalifikaci o Ligu mistrů, takže musel zvolit jiný typ přípravy," vysvětlil hlavní organizátor klání Miloš Strachota.

Pokud se ale vrátíme na Pelhřimovsko, tak kvalitní podívanou mohou přinést i další klání. Druhý nestarší turnaj v republice se hraje v Počátkách. Osmapadesátý ročník Křišťálového poháru nabídne fotbal v profesionálním balení. Postarají se o to Znojmo a Vlašim, které v uplynulém ročníku II. ligy skončily na třináctém, respektive jedenáctém místě.
„V minulosti jsme oslovovali týmy ze třetí ligy a divize. Letos si připomínáme osmdesát let fotbalu v Počátkách a chtěli jsme uspořádat turnaj kvalitnější. Jsem rád, že se nám povedlo nalákat dva druholigové celky, i když jsme mířili ještě výše. V jednání byly týmy Jihlavy a Českých Budějovic, které alespoň pošlou své juniorky," uvedl předseda Spartaku Petr Král.

Počáteckého áčka se klání netýká. Nutno říci, že měření sil  účastníka Poutník ligy s profesionálními fotbalisty by valnou podívanou nenabídlo.

„Znehodnotili bychom dva zápasy. Chceme divákům nabídnout především kvalitní fotbal. Proto jsme se vydali touto cestou," vysvětlil rozhodnutí pořadatelů Petr Král.

Nejkvalitněji obsazený turnaj, na němž si zahraje mužstvo pořadatele, se uskuteční 22. července v Pacově. Domácí budou v rámci Měděného poháru bojovat s divizní Polnou a juniorkami Táborska a Dukly Praha.

Na Pelhřimovsku v průběhu léta obují kopačky i dříve narození fotbalisté. Hned na dvou místech se uskuteční turnaje starých gard. V Plačkově uvidí měření sil okolních týmů, v Černovicích budou domácím konkurovat Jihočeši z Tučap, Tábora a Nové Včelnice.