O rychlém návratu do I. B třídy rozhodli především skvělým nástupem do jarní části. Během čtyř prvních kol oddělili všechny své konkurenty.

„Postoupili jsme poměrně suverénně. Potvrdilo se, že před rokem nás sestup nepostihl ani tak z výkonnostních důvodů, ale kvůli tomu, že jsme se potýkali s nedostatkem hráčů," uvedl trenér Jiří Topka.
Je jasné, že nikoho nemohou za celý rok nepotkat výpadky. I Horní Cerekev je měla, ale bylo jich minimum. Prohrála ale jen dvakrát. Na podzim ji nachytaly Jiřice, na jaře neschopnost střelců potrestalo béčko Kamenice nad Lipou.

Druhou příčku trochu překvapově vybojovala Obrataň. Ne snad, že by roky nepatřila do špičky Poutník ligy, ale více se věřilo Maratonu či Počátkám. Tým zpod Svidníka měl ale formu nejstálejší a nakonec i on mohl sáhnout po postupu. Nesáhl, v klubu odvahu na navázání na roční epizodu v ještě jihočeské I. B třídě nenalezli.

Místo po béčku Pelhřimova, který krajskou soutěž nepřihlásil, tak zaplní třetí Počátky. Ty už zkušenosti s vysočinskou I. B třídou mají, ale k chlubení to není. Dvakrát rychle sestoupily. Proto ani klub, který staví na střelcích Kocourkovi a Vlčkovi, neřekl ano ihned. „Chvíli jsme o tom přemýšleli, ale nakonec jsme to po diskusi v rámci výboru vzali. Je možné, že si budeme za tři měsíce drbat hlavy, ale nyní to bereme jako výzvu. Podobná šance se před námi nemusí zase několik let otevřít," uvedl předseda fotbalového oddílu Petr Král a dodal očekávané. Bez posil to nepůjde: „Začali jsme hledat hráče na doplnění týmu. Od několika máme předběžný příslib."

Solidní sezonu má za sebou i Maraton Pelhřimov, byť tým v mnohém připomínal Jánošíka. Uměl potrápit kohokoliv, vyhrát vysokým rozdílem, o čemž svědčí i sto nastřílených gólů, ale rovněž prohrát i se soupeřem ze spodku tabulky. Do této kategorie spadají jarní porážky v Ústrašíně, Božejově a Červené Řečici.

Mírný ústup ze slávy potkal také rezervu Kamenice, i když je z toho nakonec páté místo. To ale Slovan vybojoval hlavně zlepšenou hrou na jaře, úvod sezony ho v dobré formě nepotkal a v jednu chvíli byl dokonce až devátý.

Jako den a noc se liší dvě poloviny Žirova. Střepina na podzim špatně začala, aby následně vystoupala až na pátou příčku. Jaro bylo doslova tristní, devět získaných bodů je důvodem k zamyšlení. Pokud by se něco podobného opakovalo i v další sezoně, asi by přišlo jediné. Sestup.

Ten letos potkal jiné. Božejov a Ústrašín z ohrožení zásluhou velmi dobrých výkonů na jaře unikly, o patro níže by měla jít Červená Řečice, na kterou v plném důsledku dolehla výměna generací hráčů.

Hořepník sestupuje zaslouženě. Loni byl štikou soutěže, ale už na jaře ztrácel na lesku. Letos navázal na potíže z let minulých. Trápil ho především nedostatek hráčů a hodně se z donucení experimentovalo na postu brankáře.

Když už jsme u sestupů, pak až do 30. června je vše relativní. Teprve uzávěrka přihlášek do okresních soutěží odhalí, zda Poutník ligu bude hrát béčko FK Pelhřimov. Pokud k tomu nedojde, pak se v případě doplnění soutěže na sudý počet účastníků zachrání Červená Řečice.