Humpolečtí ve spolupráci s tamním pivovarem zrekonstruovali a vylepšili vnitřní i venkovní prostory. „Čepujeme pivo a limonádu do kelímků nebo do petek s sebou. Máme tu od místního výrobce klobásy a špekáčky, které si to mohou lidé opéci na ohni. Půjčujeme jim na to ošťuráky,“ informoval Radim Dalík, útočník prvního týmu a zároveň jeden z těch, kteří dali věci kolem klubové hospůdky do pohybu.

V Humpolci byl bufet na hřišti roky v pronájmu, teď ho zkouší provozovat fotbalový klub sám. Koronavirové období vzal jako ideální stav k pozvolnému rozjezdu činnosti. „Koupili jsme dvacet lavic a stolů. Momentálně to všechno natíráme,“ vysvětlil Dalík.

Přípravné práce už ale berou konce a v tomto týdnu fotbalová hospůdka přejde do pro návštěvníky příznivějšího režimu. „Uvolnění opatření umožňuje otevřít letní zahrádky, a my toho využijeme. Plánujeme mít otevřeno večery od středy do neděle,“ prozradil Dalík plány.

Zájem lidí by měl být. „Jsme tu dva týdny a až nás překvapilo, kolik chodí lidí,“ přiznal a doplnil: „Zajdou fotbalisté, ale i ti, které tu o zápasech nevidíme. Byly tu rodiny s dětmi. Zastavily se na procházce, daly si limonádu a šly dál,“ radoval se z návštěvníků. Těch chodilo denně v řádu desítek. „Myslím si, že po otevření zahrádky na tom budeme podobně. Rozhodující pro nás bude počasí,“ tuší.

Jedné věci ale současný stav moc nepřeje. Humpolečtí fotbalisté hodlají v budoucnu čepovat pivo do vratných klubových kelímků. Ty nyní prodávají spíše jen pro sběratelské účely. „V tuto chvíli to pro nás není dobře nastavené, ale to se brzy změní. Do budoucna to bude pro klub přínosné. Jednak budeme spotřebovávat méně plastů a pak – kelímky budou velmi dobrou reklamou pro klub,“ svěřil se Radim Dalík. Modrobílé kelímky se dostanou do větší permanence ve chvíli, kdy se na hřišti začnou hrát přípravná utkání.

Vyhlášenou zahrádku, na které to hodně žije, mají také na hřišti přeborových Okříšek. Zde se o ní stará Jan Dokulil. „Okénko jsme otevřeli hned, jak to bylo vládou umožněno,“ prozradil provozovatel.

V Okříškách hned začali na hřiště chodit návštěvníci. „Chodilo hodně lidí, ale problémy jsme s tím neměli,“ potvrzuje Dokulil. „Všichni byli ukáznění a tolerovali maximální povolený počet deseti lidí ve skupině. Občas projeli okolo i policisté, vizuálně kontrolovali situaci, vše bylo v pořádku,“ chválí své zákazníky a věří, že návštěvnost s otevřením zahrádky pro více osob přivede další zájemce.

V rantířovské klubovně na fotbalovém hřišti bývá živo, ovšem již od začátku vládních opatření se tam život zastavil. A otvírat se zatím nebude. „Nechceme riskovat, klubovna i kabiny, všechno je zavřené,“ reaguje šéf místních fotbalistů Karel Hula.

Otevírat se zatím nebude ani Ofsajd club na fotbalovém hřišti v Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Ten je od vyhlášení vládních opatření uzavřený. A je možné, že ještě dva týdny zůstane. „Provozovatelka hospůdky má v plánu znovu zahájit až pětadvacátého května. Chceme se s ní domluvit, zda by nyní neotevřela alespoň o víkendu,“ sdělil předseda fotbalového oddílu v Nové Vsi Josef Starý.

Podobná situace je v Pohledu a Lučici. Ani zde se pivo netočí. „Otevřeno nemáme a ani se zatím nechystáme,“ uvedl pohledský hrající hospodský Jan Moučka. Podle klubového vedení v Lučici se otevírat okénko nevyplatí. „Začneme až se startem nové sezony,“ vzkázali z klubu.

KAMIL VANĚK, REPORTÉŘI DENÍKU