Dění na fotbalových hřištích ale tento scénář napsalo, největší papíroví favorité se v podzimní části elitní okresní soutěže neprosadili.

Na postech nejvyšších sice nejsou slabé týmy, ale celky, které přece jen byly původně považovány za jakousi druhou výkonnostní vlnu. Co je však příznačné, bodové rozdíly jsou naprosto minimální. Soutěž tak slibuje neskutečně dramatické jaro.

Už první kolo udělalo pořádný zmatek v plánech Počátek. Ty doma prohrály s Plačkovem a víceméně se na zbytek podzimu vyřadily z boje o špici. Spolufavorit soutěže pak ještě padl v Pacově, následně sice dvakrát vyhrál, ale k obratu to nevedlo. Počátky se nikdy nedostaly výše než na šesté místo, tedy nad pozici, na které přezimují.

Plačkov měl být favoritem číslo jedna a vítr do plachet mu mělo vehnat právě vítězství v Počátkách. Jenže. . .První problémy naznačila domácí remíza s podprůměrným Čejovem. Pak Sokol remizoval i v Ústrašíně a doma prohrál s béčkem Pacova. I tak se po pátém kole držel na solidní čtvrté příčce s nevelkou ztrátou na špici, ale bylo ještě hůře. Bodové zisky Plačkova na dlouho skončily po osmém kole. Pak totiž následovaly prohry s Maratonem, Žirovnicí B, Obrataní, Kamenicí B a Žirovem. V polovině soutěže tak byl tým trenéra Jiřího Hájka devátý, bilanci jen lehce vylepšil jarní předehrávkou a vítězstvím 2:0 nad Počátkami.

Už několik let hodně zajímavý celek skládá Maraton Pelhřimov a kádr naplno vykvetl právě letos na podzim. Činnost Maratonu je sice stále hlavně nedělní kratochvílí pro fotbalové vysloužilce z prestižnějšího pelhřimovského klubu, ale věková struktura týmu se právě za poslední roky posunula směrem dolů. Navíc kromě potřebné kvality nechybí ani kvantita. Maraton má k dispozici více než dvacet hráčů. Výsledek je tedy celkem logický, první příčka.

Pelhřimovský tým navíc v létě ulovil velkou rybu. V Novém Rychnově skončil Borek Růžek a jako zřejmě poslední fotbalovou štaci si vybral právě Maraton.Střelecké kvality prokázal i v novém působišti, drží si průměr co zápas to gól. Podobnou bilanci má už jen Kocourek z Počátek.

Maraton odehrál podzim bez větších výkonnostních výkyvů, i když jeden kaz by se přece jen našel. V Hořepníku prohrál 4:2, ačkoliv v poločase vedl od dvě branky.

Stejný počet bodů jako lídr tabulky nasbírala také Obrataň. Podzim sice strávila ve stínu Maratonu a chvíli i Pacova B, ale nakonec to byl právě klub ze západní výspy Pelhřimovska, který si mohl přivlastnit titul půlpřeborníka. Jenže ve 13. kole dojel do Hořepníka v ne úplně nejsilnější sestavě a domácí mu připravili porážku. Podle očitých svědků naprosto zaslouženou.

Božejov se trápí

Ve hře o posun do vyšší soutěže je také béčko Pacova, které zaujalo hlavně skvělou domácí bilancí. Jako jediné na svém hřišti neprohrálo. Sympatie si získal také Hořepník. Nováček už v začátku sezony prokazoval, že může zamotat hlavu prakticky komukoliv a jeho síla se znásobila příchodem Kwadwa. Ghaňan, který se fotbalovému řemeslu vyučil hlavně v Itálii, rychlostí na poněkud statické obrany v Poutník lize platí, vstřelil devět gólů a řadu jich připravil.

Milým překvapením jsou výkony Ústrašína, který se v předešlé sezoně zachraňoval na poslední chvíli. I on sehnal kvalitní posilu, Vonásek má zkušenosti z juniorské ligy v dresu Vysočiny Jihlava.

Pomalu se tím dostáváme ke dnu tabulky. Vzhledem k tomu, že krajský přebor bude mít od další sezony jen čtrnáct účastníků, bude se v soutěžích pod ním sestupovat ve větším měřítku než obvykle. Z tohoto důvodu nemohou mít klidnou zimu v Čejově ani Žirově, který hodně doplácí přestavbu domovského hřiště.

Až po uši v problémech jsou v Červené Řečici a Božejově. Překvapuje to hlavně u Tatranu. Ten loni na podzim dokonce nemalou chvíli vedl tabulku, jenže letos se neskutečně trápil hlavně v ofenzivní fázi. Božejov už na rozdíl od Žirova nový trávník má, ale vše nasvědčuje tomu, že se sestupu nevyhne. Za podzim získal jen tři body. Patnáct záporných bodů v tabulce pravdy je vskutku tristní bilancí.