Utkání rozhodl především výkon překvapivého hráče v sestavě Vysočiny, Jana Závišky. Dvaadvacetiletý pravý záložník při své premiére v základní jedenáctce dvěma góly v rozmezí sto dvaceti sekund popravil tým zpod Ještědu.

Oba góly byly velmi povedené. Ve 36. minutě se domácí šikovně vyhnuli ofsajdové pasti Liberce, z hloubi pole proběhl právě Záviška, který svoji příležitost chladnokrevně proměnil. Řídce obsazené ochozy ještě nepřestaly juchat, když Keresteš vyslal vpřed Ikauniekse, jehož měkoučký centr napálil z voleje do liberecké sítě opět Záviška.

Zápas 19. kola hokejové extraligy mezi HC Dukla Jihlava a HC Dynamo Pardubice.
Dukla ochutnala vlastní recept. Dva body ztratila v samém závěru

To už Vysočina vedla 3:1 a prvnímu poločasu zcela dominovala. Jihlavským pomohl rychlý úvod, když už v páté minutě po přetaženém rohovém kopu Nového vrátil míč do ohně Keresteš, a stoper Krejčí otevřel skóre.

Opaření Severočeši dál jen statovali, a na konto domácích přibývaly další příležitosti. Jenže Ikaunieks svým váháním, a poté špatnou přihrávkou pokazil nadějný brejk tří na jednoho, následně Popovič postupoval z levé strany na Kolářovu branku, z dvanácti metrů ale vypálil vysoko na tribunu. Nevyšla ani akce, kdy Nový potáhl míč po pravé straně, před brankou našel zcela volného Ikauniekse, jehož pokus z malého vápna Kolář zázračně vykopl nohou.

„Hráči se snažili, jsme rádi, že si šance dokážeme vytvořit. Kdyby proměnili každou z nich, asi by hráli někde jinde jinou soutěž,“ zastal se hráčů trenér Ivan Kopecký.

Jihlavské stihl za zbrklost v útočné fázi tvrdý trest. Ve 24. minutě precizně rozehrál z pravé strany přímý kop Potočný, který na vzdálenější tyči našel zcela nepokrytého Graiciara, a z první pořádné střely hostí na branku bylo vyrovnáno.

„Propadli jsme výsledkově i herně,“ uznal po utkání trenér hostí Jindřich Trpišovský. „Do utkání jsme špatně vstoupili, a přesto, že jsme dokázali skóre vyrovnat, pokračovali jsme dál v nekvalitním výkonu.“

Poté přišly už zmíněné velké chvíle Závišky a do poločasu bylo prakticky rozhodnuto.

Pneuservis BestDrive v Havlíčkově Brodě.
Řidiči přezouvají ze strachu před nehodou

Ve druhé půli se pochopitelně hrálo podle libereckých not, ale velké šance si hosté nevypracovali. A když dostali míč za Hanuše, bylo to z evidentního ofsajdu. „Liberec tam měl několik nebezpečných centrů, tlačil se hodně dopředu, ale nám tím zase vznikaly šance na rychlé brejky. Některé jsme možná mohli řešit jinak a rozhodnout utkání dřív,“ glosoval druhou půli Kopecký.

Veškeré snahy po korekci skóre, přiživované posilováním útočné vozby Slovanu, poté skončily po vyloučení Potočného. Vysočina už si v závěru vedení pohlídala a slaví nečekaný skalp silného protivníka. „Jsme šťastní, že jsme toto utkání zvládli, všichni hráči podali velmi dobrý výkon,“ chválil tým kouč Kopecký.

Jeho protějšek výkon Vysočiny ocenil a vinu za porážku vzal na sebe: „Jihlava vyhrála zaslouženě, byla produktivnější ve střelbě. My jsme asi neměli postavit některé hráče, kteří hráli ve středu v poháru sto dvacet minut. Ale chtěli jsme zde nasadit nejsilnější tým,“ vysvětlil závěrem Trpišovský.

JIHLAVA – LIBEREC 3:1
Góly: 5. Krejčí, 36. a 38. Záviška – 24. Graiciar. Rozhodčí: Marek – Pochylý, Dobrovolný. ŽK: Keresteš, Krejčí, Vaculík – Potočný, Karafiát. ČK: 85. Potočný. Diváci: 2 063. Poločas: 3:1.

Jihlava: Hanuš – Fulnek, Tlustý, Krejčí, Keresteš – Vaculík (80. Zoubele), Nový – Záviška, Dvořák, Popovič (86. Daníček) – Ikaunieks (90.+2 Urblík).

Liberec: Kolář – Coufal, Kúdela, Kulhánek, Karafiát – Bosančič, Kerbr (84. Voltr) – Ševčík (72. Folprecht), Potočný, Hybš (59. Pulkrab) – Graiciar.