Tabulku sice vede Lukavec, ale jeho náskok není rozhodně nedohnatelný. Druhý Nový Rychnov ztrácí jen dva body.

Chtějí zpátky

Lukavec, který po ročním působení v I. B třídě postihl v červnu sestup, alibismus nehledal. „Chceme hrát o postup,“ prohlásil už před startem nové sezony trenér Startu Josef Štěpánek. Aby ne tým zůstal pohromadě. Lukavec vlétl do soutěže jako uragán. Vyhrál prvních osm zápasů a vypadalo to, že napodobí krasojízdu Košetic z předešlé sezony. Jenže pak přišel první zádrhel. Tím byla prohra v Žirově 5:2.

„Žirov má kvalitní tým a my jsme tam bohužel nehráli v nejsilnější možné sestavě,“ označil příčiny prohry Štěpánek. Ten se musel před soupeřem sklonit ještě jednou. Lukaveckou pevnost ve 12. kole vyloupil Maraton. „Tahle prohra mě bolela více, protože jsme byli lepším týmem,“ vzpomenul.

Lukavec si i tak za podzim zaslouží absolutorium. Poměrně mladý tým, který ovšem slouží jako odchovna talentů pražské Libuše, vyhrál dvanáct ze čtrnácti zápasů. Soupeřům nastřílel šedesát gólů. Trhací kalendář udělal hlavně z Vyskytné, které před vlastním publikem nadělil výprask v poměru 7:0.

Nový Rychnov měl přece jen pomalejší rozjezd. Tým ale i přes některé letní odchody na kvalitě neztratil a body sbíral podobně pravidelně jako lídr z Lukavce. Jen to bylo někdy více vydřené. Přesto Start prohrál také jen dvakrát. Lukavci podlehl 4:1 a Počátkám 3:2. To vše ale byla utkání na hřištích soupeřů, pod Křemešníkem se body nerozdávaly. Nový Rychnov vyhrál všech sedm utkání.

Maraton body bere, ale také je rozdává

Do širší špičky soutěže patří ještě dva další týmy. Z hlediska herní kvality je jím bezesporu pelhřimovský Maraton. Jeho stálost výkonů ale připomíná spíše aprílové počasí. Maraton sice vyhrál v Lukavci, ale v závěru podzima nepochopitelně prohrál na Kalvárii s týmem Senožat.
Největším překvapením Poutník ligy je bezesporu Plačkov. Klub těží ze spolupráce s humpoleckým fotbalem, jeho hru diriguje nestárnoucí ligový kanonýr Martin Guzik a má i nemalou podporu fanoušků. To vše se promítlo do jeho podzimních výsledků. Bilance Plačkova se zastavila na 31 bodech a je na místě připomenutí, že mužstvo za celou loňskou sezonu získalo bodů jen pětadvacet. Sice by bylo velkým překvapením, kdyby se Sokol zapojil do bojů o postup už v této sezoně, ale v té další to rozhodně není vyloučené.

Skvěle odstartoval Žirov, chvíli se pohyboval dokonce na druhé příčce, ale s blížícím se koncem podzimu mu forma odcházela. Nakonec je z toho páté místo, které není úspěchem ani zklamáním.

Tři neklidné zimy

Daleko ke spokojenosti mají po podzimu v Hořepníku. Tým, který v minulé sezoně trápil i ty největší favority, se stal otloukánkem Poutník ligy a balancuje na hraně sestupu. Patří mu až třináctá příčka, což je hlavně důvodem tristní bilance na vlastním hřišti. Hořepník na něm ze šesti zápasů nezískal ani bod. Ostudný byl hlavně debakl 2:8 s Počátkami. Klub to nebude mít se záchranou snadné, protože podzimní kádr byl velmi úzký.

Devět bodů mají také Senožaty, i když tam asi vládne větší míra spokojenosti. Nováček s boji o záchranu počítal. Na vyšší soutěž si zvykal dlouho, nulu na bodovém kontě měl ještě po desátém kole. Pak ale Sokol zabral a porazil doma Hořepník, vyhrál na Maratonu a ve Vyskytné.

Šokem je poslední příčka Božejova. Ten se ale celý podzim trápil herně i střelecky a vzhledem k sedmi získaným bodům je největším kandidátem sestupu.