Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovští fotbalisté na druhou ligu už jen vzpomínají

Pelhřimov – Druhým oddílem, o kterém se stojí za to zmínit, jsou bezpochyby fotbalisté pelhřimovského FK. Jejich historie je opravdu dlouhá.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Pelhřimovští fotbalisté se po dlouhém čekání vrátili zpět do divize. Oslavy postupu tak byly okázalé. Foto: Jakub Dvořák

Pelhřimovská kapitola se začala psát roku 1922, kdy byl v Pelhřimově založen fotbalový oddíl s názvem AFK Marathon Pelhřimov. Samotné kořeny však sahají ještě o devět let zpět. Toho roku přišel na pelhřimovské gymnázium profesor Antonín Valenta, který s sebou přinesl, jemu vlastní, zapálenost pro fotbal.

Jako tělocvikář věnoval nemálo času tomu, aby v odpoledních hodinách v rámci studentských her zasvěcoval první nadšence do nového sportu. Hřiště bylo na tehdejším tržišti u Pražské ulice, kde dnes stojí budova policie.

Postupně zájemců o fotbal přibývalo a jeho první krůčky neunikly ani tehdejšímu řediteli gymnázia profesoru Třesohlavému, který zavedení tohoto sportu do studentských odpoledních her nepřál a nejednou získávání zájemců o fotbal profesoru Valentovi vytýkal. Po vysvětlení, že nejde o fotbal, tu surovou hru v dresech a kopačkách, ale jen o „hru na branku“, byl ředitel spokojen a profesor Valenta tak dostal zelenou pro další šíření nové hry.

Není bez zajímavosti, že ještě téhož roku, tedy 1913, se odehrálo v rámci zájezdu pelhřimovských studentů do Jindřichova Hradce i první meziměstské utkání mezi mužstvy studentů obou gymnázií. Po začátku první světové války sice profesor Valenta Pelhřimov opustil, ale po roce se vrátil a s ním i znovu ožil zájem o fotbal, který od roku 1915 stále rostl.

Kuriozní hřiště

Současně se ale jako nezbytná potřeba jevilo organizační podchycení všech zájemců v samostatném klubu. Tak nakonec došlo k dohodě se zástupci tehdy již aktivního SK Pelhřimov o včlenění fotbalistů do jeho řad. Jenže v SK Pelhřimov hrál prim tenis, což fotbalisté nesli dost nelibě. Tak se postupně kolem profesora Valenty sdružili zájemci o fotbal, kteří se 5. července 1922 sešli v tehdejším hotelu Procházka, kde v počtu kolem dvaceti členů založili samostatný fotbalový klub se všemi právními náležitostmi. Na návrh dostal do titulu název AFK Marathon Pelhřimov.

Chuť a elán sice nově zvolenému výboru ani fotbalovým nadšencům nechyběly. Nebylo však na kopačky ani na dresy, navíc chybělo i samotné hřiště a klubová pokladna čítala všeho všudy 500 korun, které klubu do začátku daroval SK Pelhřimov. Kuriozitou samou o sobě bylo hřiště. Plocha 30x60 metrů byla v podstatě tržištěm, takže po jedné straně se hrálo za lipovou alejí a sklon mezi brankami čítal osm procent.

Nebylo divu, že do Pelhřimova odmítala jezdit mužstva zvyklá na regulérní hrací plochy. Nakonec se jí dočkali i pelhřimovští fotbalisté, i když po nemálo složitých jednáních. Slavností okamžik nastal 24. srpna 1924, kdy bylo nové hřiště za kostelem Kalvarie o rozměrech 70x100 metrů, s lavičkami pro diváky, dřevěnou pokladnou a oplocením, dáno do provozu.

V divizi se zatím nadmíru daří

Náklady činily kolem 60 000 korun, což se nepodařilo ani po sbírkách a darech mecenášů dát dohromady, takže zbyl dluh kolem 34 000 korun, jehož splácení trvalo až do roku 1940.

Se získáním nového hřiště se tým dospělých hned přihlásil do pravidelné soutěže vedení Jihočeskou župou fotbalovou, která ho zařadila do druhé třídy. Hned po sezoně mužstvo postoupilo do I.A třídy. Pak přešly sezony lepší i slabší, s nimi i postupy a sestupy.

Rozšiřovala se hráčská základna, vznikla i rezerva mužstva dospělých, jednu dobu existovalo i „céčko“. Doba s sebou přinášela starty prvního mužstva v různých výkonnostních soutěžích. K nejvyšším patřily druhá a třetí liga a čtyřiadvacet nepřetržitých let v divizi. Pelhřimovští hráli potom dlouhá léta krajský přebor, ze kterého se ne a ne vyhoupnout zpátky do divize.

Povedlo se jim to až v minulé sezoně, kdy vyhráli celý krajský přebor a zaslouženě postoupili. Ani v divizi si nevedou hráči FK vůbec špatně. Po podzimní části jim zatím patří krásné šesté místo.

O klubu
Rok založení: 1922
Počet družstev: 13
Počet členů: 300
Klubové barvy: černá a bílá
Hlavní hřiště: Sportovní areál
v Nádražní ulici
Kapacita stadionu: 5 000 diváků
Web: www.fkpelhrimov.cz

Autor: Martin Tkadlec

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení