Postupové roky

„S postupem se před sezonou nepočítalo, ale vyšel nám hlavně podzim, kdy byl ještě u týmu Jiří Cerhan,“ připomněl zásluhy svého předchůdce současný kouč pelhřimovské juniorky Pavel Hurda. Ten mužstvo převzal po odchodu Jiřího Cerhana k prvnímu týmu.

Na jaře však už pelhřimovský stroj na body sem tam dřel: „Důvodů bylo víc. Povedla se nám příprava, ale nevyšel nám úvod soutěže. Prohra s Humpolcem poslala tým dolů hlavně psychicky,“ popsal situaci z úvodu odvet Pavel Hurda a jako další příčiny uvedl: „Měli jsme problémy s kádrem. Citelná byla absence Jeřábka, který hrál na jaře v Kamenici. Zranění byli kapitán týmu Hovorka, útočníci Talich a Rumanovský, jehož góly nám hodně chyběly.“

Šok pod Orlíkem

Překvapivě vysoko skončila i rezerva Humpolce. Pod Orlíkem se spíše v zimní přestávce obávali, aby nenavázali na rok starou tradici boje o záchranu a div, že neměli opačné starosti. Hned v úvodu jara se Humpolci povedlo vyhrát derby v Pelhřimově a jarní „krasojízda“ svěřenců Imricha Brdečky byla zakončena na třetí příčce. A pak přišla radostná zpráva, kterou byl postup mimo pořadí. „Nárok na postup měla Borovina, ale ta chtěla zůstat v I. B třídě a ani dalšímu týmu v pořadí, Vrchovině B, se do vyšší soutěže nechtělo. Tak se dál postupovalo podle soutěžního řádu a I. A třída byla nabídnuta Humpolci B, který ji přijal,“ vysvětlil sekretář krajského fotbalového svazu Pavel Pech.

Humpolec se vzhledem k vydařenému jaru na vyšší soutěž těší: „Sice jsme museli složit třicet tisíc, což je poplatek za postup mimo pořadí, ale nemyslím si, že by to byly špatně investované peníze. Máme řadu mladých hráčů, kteří mají do fotbalu chuť, což ukázala zlepšená tréninková morálka. Jelikož s některými do budoucna počítáme pro áčko, vyšší soutěž se nám hodí,“ odůvodnil krok FK Humpolec jeho předseda Milan Kopic. Nejen mladí hráči ale letos rezervu táhli. Páteří mužstva byli zkušení Tesař se Svobodou.

Solidní sezonu mají za sebou týmy Budíkova a Černovic. I když se nevyhnuly několika výpadkům formy, držely se v dostatečné vzdálenosti od mužstev bojujících o udržení.

Nebyla parta

To se bohužel nedá říci o Počátkách a hlavně Čejovu. Oba kluby se na sestupových postech usadily už po podzimu a na jaře obrat k lepšímu nenastal.
Počátky byly sice poměrně dlouho ve hře o udržení, ale nepovedla se jim udělat souvislejší bodová šňůra, která by zapříčinila posun v tabulce směrem vzhůru. Předseda Spartaku Petr Král ale hovoří o celkem zaslouženém sestupu: „Bohužel se méně trénovalo, hráči pro udržení soutěže neudělali vše, co bylo v jejich silách. Navíc jsme v některých zápasech doplatili na střeleckou nemohoucnost.“ V Počátkách tedy půjdou do další sezony s novým trenérským duem. „Na Křišťálovém poháru budou mít premiéru Pepa Kozelek a Milan Burza, jejichž úkolem bude dát dohromady zase partu a vyzkoušet některé talentované hráče z dorostu,“ naznačil budoucnost počáteckého fotbalu Petr Král a dodal: „Myšlenky na postup zpět tu jsou, ale nejdříve je potřeba konsolidovat tým.“

Jaro bez bodu

Čejov horší sezonu na krajské fotbalové scéně nepamatuje. Už na podzim to týmu nešlo a skončil s jedenácti body poslední. Vzhledem k tomu, že tu nebyl velký odstup na týmy na vyšších příčkách, s napětím se čekalo na jaro. V zimě ale došlo k oslabení týmu, který byl na jaře pravidelně doplňován hned několika dorostenci. Ti sice prokázali talent, ale při minimu zkušeností díry v sestavě po svých předchůdcích z let minulých zacelit nemohli. Výsledek? Na jaře Sokol nezískal ani bod a se soutěží se rozloučil debaklem 9:1 v Pelhřimově.