Ten rozdíl byl vidět na první pohled. Dáma v zambijském dresu s číslem 11 rychlostí a silou vysoce převyšovala obránkyně soupeře. Přitom by to mělo být naopak: zatímco Zambie je v žebříčku FIFA až na 77. místě, Němky jsou světové dvojky. Přesto v generálce na mistrovství světa senzačně prohrály s africkým outsiderem 2:3 a o dva (překrásné) góly se postarala útočnice Barbra Bandaová.

Na hřišti byla k nepřehlédnutí. Neuvěřitelně rychlá hráčka hýřila aktivitou, překypovala silou v osobních soubojích a předvedla i slušnou dávku techniky v zakončení. Někteří diváci si vzpomenou, že Bandaová zazářila už na předloňském olympijském turnaji v Tokiu – ve dvou zápasech v řadě tam vsítila hattrick.

Co je ale zvláštní, loni nesměla startovat na mistrovství Afriky. Proč? Při testech před turnajem vyšlo najevo, že Bandaová má velmi vysokou hodnostu testosteronu, spíš jako muž než žena. Neprošla tak procesem kontroly pohlaví, který má africká federace přísnější než FIFA.

Dařilo se jí i v boxerském ringu

Na letošním MS jí to nehrozí. „Účastníci šampionátu zajišťují vlastní testy, na jejichž základě doloží, že jejich hráčky jsou skutečně ženy,“ uveřejnil německý list Bild stanovisko světové federace. Jinými slovy: Zambie sama prohlásila, že Bandaová má hodnoty v pořádku, a to podle všeho stačí.

„Barbra byla překvapená. Možná trochu čekala, že se něco takového stane, ale když to přišlo, byla zklamaná,“ popsal Sydney Mungala ze zambijského fotbalového svazu reakci skvělé střelkyně, když loni přišla o africký šampionát. „Když viděla, jak dres s jejím číslem nosí jiná hráčka, byl to pro ni šok.“

Třiadvacetiletá Bandaová, jejíž případ trochu připomíná vášně kolem jihoafrické běžkyně Casper Semenyaové, začala hrát fotbal v dětství v ulicích zambijského hlavního města Lusaka. V osmnácti letech odešla hrát do Španělska, teď působí v Šanghaji a je nejlepší střelkyní čínské ligy. Září i na mezinárodní úrovni a zájem o ni mají evropské velkokluby. Schopnostmi skutečně vyčnívá.

Podívejte se na sestřih zápasu Německa se Zambií:

| Video: Youtube

Během dospívání se přitom věnovala i zcela jinému sportu – oblíbila si totiž box. „Byla jsem vážně dobrá, ale kvůli fotbalu jsem se nedokázala koncentrovat jen na box. Nakonec jsem si musela vybrat,“ svěřila se zambijská hvězda.

Trenér, který spí s hráčkami

Není to tak dávno, co bývalá švédská reprezentantka Nilla Fischerová ve své autobiografii popsala, jak se kontrolovalo pohlaví na MS v roce 2011. „Řekli nám, že se pár dnů nemáme holit ‚tam dole‘ a u doktora jsme pak musely ukázat genitálie,“ šokovala Švédka líčením ponižujících kontrol. Dnes už se ovšem testuje – až na naprosté výjimky – pouze laboratorně ze vzorků krve.

Mimochodem není bez zajímavosti, že „kauza Bandaová“ není jediným skandálem, který se točí kolem zambijské ženské reprezentace. Britský list The Guardian totiž přišel s obviněním, že trenér Bruce Mwape si na svých hráčkách vynucuje sex.

„Když se chce s některou hráčkou vyspat, ona musí říct ano. Je normální, že trenér spí s hráčkami,“ citoval The Guardian anonymní zdroj z týmu. Svazové vedení před tím prý zavírá oči, protože Mwape má dobré výsledky (Zambie se na MS kvalifikovala vůbec poprvé v historii). Celou věc však už začala přešetřovat i FIFA.