Sparťanští fotbalisté sice v neděli přehráli Zlín 2:0 a zůstali na čele prvoligové tabulky, o čem přemýšlet ale na Letné mají. Jak zpacifikovat neřízenou střelu ve vlastních řadách?

Přesně tak se totiž může zdát chování obránce Tomáše Wiesnera. Na jednu stranu hráč, který se v posledních týdnech stal jedním ze stabilních článků sestavy trenéra Briana Priskeho, na straně druhé ten, se kterým i vlastním fanouškům dochází trpělivost.

Pověstný pohár u některých z nich přetekl v neděli. Probíhala 58. minuta utkání proti Zlínu, hosté v Praze prohrávali 0:2. Míč byl ve středu hřiště, zatímco o pár desítek metrů dál si něco zjevně vyříkávali hostující Lukáš Bartošák a právě Wiesner. Zlínský fotbalista v jeden moment chytil domácího zadáka za dres, ten se ale vytrhl a ohnal se po něm, načež šel Bartošák k zemi.

Spartě i Slavii se dařilo, Plzni už méně:

„Jasně, od Bartošáka to byla provokace, Wiesnerovi nebylo příjemné, že ho držel. Sparťan má obrovské štěstí, že nedostal červenou kartu. Protože ji dostat měl,“ měl jasno televizní expert a bývalý fotbalista Antonín Rosa ve studiu O2 Sport.

Stejný verdikt by nad Wiesnerem vynesl i další někdejší hráč Jakub Podaný. „Tohle je jasná červená. Nejspíš mu řekl něco hodně osobního, ale tyhle emoce si Wiesner musí pohlídat,“ řekl.

Takové komentáře nejsou náhoda. Wiesnerovi se totiž podobná věc nestala poprvé. Loni na jaře před pohárovým finále, když už měl na kontě jednu žlutou kartu, zajel v derby na slávistické polovině do Oscara, načež musel po druhé žluté do sprch.

Podívejte se, za co dostal mluvčí pokutu:

„Hráč takovou kartu nesmí dostat. V přípravě na zápas jsme si říkali, že základ je nedostat červenou, přenáší se do poháru,“ hřímal tehdejší trenér Sparty Michal Horňák.

Jenže Wiesner si v neděli znovu řekl o slovo. A pochopení pro jeho konání nemají už ani vlastní fanoušci. „Tohle je jasná červená a nechápu, proč to má Wiesner zapotřebí,“ napsal jeden z nich na sociální síti X. „Pro Spartu je větší trest, že Wiesner dohrál a může hrát i příště,“ rýpl si další.

Vyloučení mělo přijít

A že měl být Wiesner vyloučen, uznala i Komise rozhodčích. „V 58. minutě utkání měl rozhodčí vyloučit hráče domácích č. 28 za hrubé nesportovní chování vůči hráči hostí č. 31. Z dostupných záběrů se jednalo o prudké strčení do oblasti krku mimo souboj o míč v nepřerušené hře. Hráč hostujícího družstva č. 31, který incident vyprovokoval, měl dostat žlutou kartu za nesportovní chování. Pro VAR to byla složitá situace, protože byl dostupný záběr pouze z jedné kamery, bez možnosti detailního přiblížení situace, přesto měl intervenovat,“ píše se v prohlášení.

Vyloučení mělo následovat i po zákroku královéhradeckého Petra Kodeše na Tomáše Chorého. Hradecký fotbalista v závěru utkání proti Plzni (1:1) zajel nešetrně do útočníka Západočechů, ale na trávníku za to viděl jen žlutou kartu.