Na ostrově ve Středozemním moři se koná Tipsport Malta Cup. Proběhne tady již šestý ročník turnaje, který je v evropském měřítku unikátní. Ačkoliv jde jen o přípravu, organizátoři se mohou chlubit raritou: v tak malé zemi se jinak taková konkurence nepotká.

Hráli tu kromě českých klubů zástupci ze Slovenska, Rakouska, Německa i Dánska. 

Pět předešlých ročníků turnaje mělo vždy jiného vítěze. V úvodním ročníku slavilo Brno, následovaly triumfy Mladé Boleslavi, rakouského WSG Tirol, Sigmy Olomouc a naposledy si loni do Německa odvezl trofej Sandhausen.

Příběhů se během pěti ročníků odehrálo nespočet. Tak třeba jen málokdy se vám stane, aby vám gratuloval ministr. Této pocty se dostalo Zbrojovce. Hrstka maltských nadšenců u stadionu Ta' Qali zase nevycházela z údivu, když na tribuny dorazili fanoušci Baníku Ostrava. Hlučné povzbuzování bylo slyšet snad až do nedaleké Mdiny.

Do chladného moře skočí jen někdo

Během soustředění je samozřejmě prostor také na vtípky. Zlínští fotbalisté loni připravili svým parťákům nezvyklé narozeniny. Objednali dort a hodili ho po oslavencích. Co se týče koupání, přestože někteří odmítli, obvykle si hráči zpestřili volnější den skokem do chladného moře.

Zimu na Maltě, kde teplota šplhá od dvanácti až ke dvaceti stupňům (ale hodně fouká a někdy přijde i bouřka), poznaly také hvězdy v čele s bývalými reprezentanty: objevil se tu dokonce Milan Baroš.

Došlo i na méně radostné okamžiky: hned dva hráči Mladé Boleslavi skončili po souboji v nemocnici. Vážně se tady zranil Marek Matějovský.

Letos snad sanitka nebude potřeba. Tipsport Malta Cupu se zúčastní Olomouc, Hradec Králové, Trnava a Austria Vídeň. První zápasy mají výkop ve středu 10. ledna, vítěz bude znám v pondělí 15. ledna.