Jen den před závěrečným utkáním pražské Slavie v základní skupině Evropské ligy přišel s překvapivou informací týkající se vršovického klubu server infotbal.cz. Tomu prý několik na sobě nezávislých zdrojů potvrdilo, že se má většina předního českého klubu přesunout do rukou jednoho z nejbohatších lidí v České republice.

Podle informací Deníku už několik jednání proběhlo, ale k dohodě je ještě daleko. „Vše je na samotném začátku a těžko říct, jak a kdy to celé dopadne,“ řekl zdroj z okolí českého miliardáře.

Tykač sám nechtěl věc nijak komentovat. „Nebudeme se k tomu nijak vyjadřovat,“ uvedl na dotaz Deníku miliardářův mluvčí Jan Chudomel.

Víc než byznys by v případě této akvizice zafungovalo Tykačovo srdce, je totiž fanouškem Slavie Praha. Ekonomicky nedává podle informací z jeho okolí zatím majiteli dolů a elektráren nejen v Česku, ale třeba i v Austrálii či USA, vlastnictví sportovního klubu úplně smysl. 

„Chodíte na fotbal? Komu fandíte? Já mám rád sport od dětství a stále se mu věnuji, aktivně i pasivně. Pokud jde o fotbal, fandím Slavii a nejen proto, že se zdržuji nedaleko vršovického stadionu. Taky pro její buržoazní nekomunistickou historii (na rozdíl od Sparty, která byla vždycky ‚rudá‘), a kvůli těm skvělým hráčům (minimálně Pepiho Bicana a Františka Pláničku musím zmínit)…“ napsal Pavel Tykač před nějakým časem na svůj blog.

Souboj miliardářů

Pavel Tykač je podle žebříčku Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem přes 183 miliard korun. Na poli energetiky a těžby se roky utkává i s konkurentem a majitelem fotbalové Sparty Danielem Křetínským. V případě nákupu Slavie Praha by se tak jejich souboj přenesl i na prvoligový trávník.

Se změnou vlastnické struktury mají být spojeny i velké investice do kádru, to vše především s cílem dostat zpět do Edenu mistrovský titul, který obhajuje rival ze Sparty. Letenští jsou na čele prvoligové tabulky i v této sezoně, když na Slavii, která má ale jedno utkání k dobru, mají náskok pěti bodů. 

Dosavadním většinovým majitelem Slavie je od roku 2018 společnost CITIC Europe Holdings a. s., která drží 99,98 procent klubových akcií. CITIC Europe vlastní honkongská společnost Rainbow Wisdom Investments Ltd.