Všechen ten poprask způsobil zdánlivě nevinný příspěvek asistenta Slovanu Ľuboše Benkovského na soukromém profilu na Instagramu. Stálo v něm: „Jsme v Dauhá, v jednom z nejlepších tréninkových center Aspire Academy. Deset dní, tři zápasy (Dynamo Moskva, Al Rayyan, Al Wakra).“

Věci okamžitě nabraly rychlý spád. Zápas s ruským týmem vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Od rozpoutání války na Ukrajině nikdo na Západě nechce mít s Ruskem nic společného. Tahle zpráva pobouřila i šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka, sešívaní totiž měli se Slovanem domluvenou generálku v Edenu.

„To si potom přípravný zápas nezahrajeme,“ vzkázal prostřednictvím sítě X. Ke svému tweetu navíc připojil fotku ukrajinského obránce Tarase Kačaraby v tričku s nápisem „We stand with Ukraine“.

Na Slovenku se postoj největšího tamního klubu hodně řeší. Třeba redaktor Ján Jasenka ze ŠPORT.sk zveřejnil útočník komentář. „Jsme krátce před druhým výročím krvavého útoku Ruska na Ukrajinu a zápasem Slovanu s Dynamem Moskva nejenže vyjádříme svou lhostejnost k celé válce, mrtvým a všem těm tragickým osudům, ale bratislavský klub také chytře poslouží ve prospěch ruské propagandy. Opět další signál "užitečného idiota" ze Slovenska,“ napsal Jasenka.

Majitel Slovanu se diví

Když Benkovský příspěvek upravil a smazal z něj moskevské Dynamo, zdálo se, že celá kauza tak nějak vyšumí. Jenže v úterý se Slovan s Rusy skutečně utkal. A příběh tak pokračoval.

„Co je zlé na tom, aby Slovan hrál s ruským klubem?,“ divil se kritice majitel klubu Ivan Kmotrík pro Denník N.

Tvrdík na to konto znovu kontroval. Šéf oznámil, že Slavia si našla nového soupeře. „Generálka bude se slovenským klubem. Těšíme se na vás, FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble. A vstupné a výnos na podporu Ukrajiny,“ napsal na platformu X. Český vicemistr navíc zaplatí slovenským fanouškům autobusy.

„Na válku na Ukrajině máme asi jiný názor než vedení Slovanu,“ vysvětlil Tvrdík pro MY Nitrianske noviny. „Když jsme viděli, že Dynamo vysílá zápas se Slovanem živě, nebylo o čem diskutovat. Udělali jsme jednoduché rozhodnutí, o kterém jsme následně bratislavský klub písemně informovali.“

Několik nabídek ze zahraničí

Mezitím se o zápas se Slavií veřejně přihlásily Zlaté Moravce. „Jakmile jsme odvolali zápas se Slovanem, ozvali se nám soupeři z Polska, Švýcarska a Rakouska. Když jsme viděli reakci FC ViOn, nejprve jsme si ověřili, zda je zájem opravdový. Shodli jsme se na základních hodnotách, ke kterým by měl zápas směřovat. Výtěžek ze vstupného a televizního přenosu věnujeme Ukrajině. Vzhledem k tomu, jak se vedení FC ViOn v čele s majitelem vyprofilovalo v naší komunikaci, bude vyznění zápasu více než jen generálkou,“ prozradil Tvrdík.

Solidarita Slavie rezonovala i na Ukrajině. „Děkujeme, že jste se postavili na stranu Ukrajiny a zrušili zápas se Slovanem. Vaše rozhodnutí tak pomáhá v odporu proti návratu ruského fotbalu na mezinárodní scénu,“ poděkoval klub Karpaty Lvov.

„Dva roky sledujeme hrůzy války, ve které je Rusko jasným agresorem. Naše klubové hodnoty jsou postaveny na pomoci Ukrajině,“ napsal Tvrdík.