Laser není pistole, ale je to pořád nebezpečná zbraň. Horší než dýmovnice a světlice. Může vážně poškodit zrak.

Těžko soudit, co se bláznům z řad příznivců Panathinaikosu honilo hlavou. Pravděpodobně chtěli rozhodit soupeře. Od první minuty slávisté čelili záplavě zelených světýlek. Chvíli mířil laser na oči fotbalistů, jindy poblikával na dohled balonu.

Ibrahim Traoré už to v jednu chvíli nevydržel. Udělal pár kroků směrem k tribuně, protestoval, gestikuloval. Marně.

Schytal to dokonce také rozhodčí Peter Bankes. Když se domácím fanatikům nezdal jeho výrok, i on dostal zásah. Několikrát upozornil pořadatele, aby zakročili. Nic, tedy kromě hlášení, se nestalo. 

Ač to Slavia nakonec všechno na hřišti zvládla, čímž ubohé útoky porazila sama, tady musí přijít trest. 

Panathinaikos pár let v pohárech chyběl. Měl špatné období, ale především to přepískl s nákupem dalších a dalších posil. Evropská fotbalová unie v roce 2018 vyřadila klub ze svých soutěží na tři roky. Teď by měla učinit totéž.

Anglie za laser platila pokutu

Někteří zřejmě namítnou: je to přísné.

OK, možná. Nicméně položte si otázku. Co je víc: bezbřehé utrácení za posily, nebo zdraví?

V minulých letech jste si mohli přečíst závěry vědců, kteří zkoumali efekt zásahu laserem do očí. Výsledky nejrůznějších studií zněly jasně: zelené světlo z laseru může vážně poškodit zrak. V případě slabšího výkonu přístroje člověk "jen" ztratí na čas prostorovou orientaci.

Proto je laser v uvědomělých krajinách na fotbale zakázán. Však i Slavia má v návštěvním řádu stadionu napsáno, že se s ním na tribunu nesmí.

Míč se teď ocitl na straně UEFA.

Zatím byli funkcionáři benevolentní. Víc disciplinární komisi vadily urážky, světlice či stání na schodech. Pokud vás zajímá poslední trest za laser, tak šlo o pokutu ve výši 30 tisíc eur. Platit musela anglická fotbalová asociace za prohřešek fanouška během loňského semifinále Eura.

V případě Panathinaikosu však bylo laserů mnohem víc. Byly všude a pořád. 

Sestřih z utkání Panathinaikos - Slavia (1:1) | Video: O2 TV Sport