Vidina astronomického platu je dost možná zaslepila. Život a fotbal v Saúdské Arábii nejsou takové, jak si představovali. Teď některé fotbalové hvězdy litují, že podepsaly tučné smlouvy s kluby na Středním východě.

Loni v zimě uslyšel na chřestění měšců bohatých šejků fenomenální Cristiano Ronaldo, jehož smlouva v Al-Nassru na téměř pět miliard korun ročně trhá všechny dosavadní rekordy. Další superstar se nenechaly dlouho pobízet a Portugalce následovaly.

Kariéru v Evropy pohřbili také Neymar, Karim Benzema, Jordan Henderson nebo Fabinho. Do Saúdské Arábie zmizel dokonce i kouč Steven Gerrard. Když jim někdo nabídne takový balík peněz, tak proč by si ho přece nevzali.

Velkolepé přivítání Neymara v Saúdské Arábii:

| Video: Youtube

Jenže teď poznali, že není všechno zlato, co se třpytí. Podle zdrojů britského deníku The Sun by někteří nejradši vzali svoje rozhodnutí zpátky. Život v podivném arabském luxusu nesnáší a co nejdřív by chtěli zmizet.

„SunSport má informace, že mnoho hvězd, které se přesunuly do Saúdské Arábie, toho velmi lituje. Někteří tam nenávidí každou minutu a chtějí se vrátit domů,“ píše ve svém komentáři Charlie Wyett.

Trapné návštěvy na stadionech

Saúdy, kteří budou v roce 2034 pořádat „zimní“ mistrovství světa, navíc fotbal příliš neláká. V zemi se 37 miliony lidí mají jedenáct klubů z osmnácti v Saudi Pro League průměrnou návštěvnost pod pět tisíc a dva dokonce pod dva tisíce. Pro zajímavost: na Slavii letos chodí na ligu přes 18 tisíc, na Spartu přes 17 tisíc fanoušků. A jen tak mimochodem: Teplice mají průměr 9 tisíc.

Ani fotbalové hvězdy leckde netáhnou. V saúdskoarabské lize narazíte i na opravdový bizár. Tým Al-Ettifaq s liverpoolskými ikonami Hendersonem a Gerrardem musel minulý měsíc hrát před ostudnou návštěvou pouhých 976 fanoušků…

Fotbalisté se ale z téhle zlaté klece jen tak snadno nedostanou. „Velkým problémem je, jestli se zvládnou vrátit před koncem smlouvy, která je v mnoha případech dvouletá,“ upozorňuje Wyett.