Německo v roce 2024 uspořádá v pořadí sedmnácté mistrovství Evropy v historii.

Češi na závěrečný turnaj postoupili už poosmé za sebou, což je v tomto ohledu řadí k nejúspěšnějším týmům starého kontinentu. Ve skupině E však parta kolem Tomáše Součka obsadila až druhé místo. Znamená to horší pozici při losu.

Už teď je jisté, že reprezentace se ocitne ve třetím koši. Fotbalisté se tak vyhnou Skotsku, na které narazili na minulém šampionátu. Nedojde ani na federální derby se Slovenskem nebo bitvu s Nizozemskem.

Prostor k diskusím a přáním je široký. Teoreticky hrozí hodně těžká skupina Německo, Dánsko, Česko, Itálie. Naopak na papíře příjemněji se jeví skupina Belgie, Rakousko, Česko, Srbsko.

Aktuální nasazení do košů

Na mistrovství Evropy bude startovat dohromady 24 zemí. 

Los se uskuteční 2. prosince v Hamburku. Funkcionáři a zástupci již kvalifikovaných zemí se sjedou do budovy Labské filharmonie (Elbphilharmonie).

Koše se uzavřely po úterních posledních zápasech kvalifikace, zbylá tři místa ve čtvrtém koši obsadí vítězové březnové baráže (favoritem jsou Polsko, Ukrajina a Řecko).

Koš 1: Německo, Portugalsko, Francie, Belgie, Španělsko, Anglie
Koš 2: Dánsko, Maďarsko, Rakousko, Albánie, Rumunsko, Turecko
Koš 3: Skotsko, Slovensko, Česko, Slovinsko, Nizozemsko, Chorvatsko
Koš 4: Srbsko, Itálie, Švýcarsko + tři vítězové z baráže

Formát turnaje v Německu

Turnaj má stejný formát jako předešlý šampionát (Euro 2020, tam Češi došli do čtvrtfinále).

Je šest skupin, každou skupinu tvoří čtyři týmy. Do vyřazovací části postoupí vždy vítězové skupiny, dále týmy na druhých místech a ještě čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Následuje osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále.

V případě rovnosti bodů ve skupině rozhoduje vzájemná bilance. Pokud to nepomůže, přichází na řadu skóre, případně vstřelené góly. Teoreticky můžou týmy postoupit díky menšímu počtu disciplinárních prohřešků a jako poslední kritérium byl stanoven žebříček UEFA.

Od osmifinále dál se v případě remízy hraje prodloužení, když nebude znám vítěz ani pak, dojde na penalty.

Města a stadiony Eura 2024

Šampionát začíná 14. června, vyřazovací část odstartuje 29. června a finále je na programu 14. července.

Fanoušci budou zápasy sledovat v deseti arénách v deseti městech. Největší kapacitu (takřka pro 75 tisic lidí) má Olympijský stadion v Berlíně, kde se také uskuteční finále. Dále se elita ukáže v Mnichově, Dortmundu, Stuttgartu, Gelsenkirchenu, Frankfurtu, Hamburku, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem a Lipsku.

Hlavní koncentrace stadionů je v Severním Porýní-Vestfálsku.

Žádný z týmů se nevyhne cestování po Německu (a jen několik výběrů si zahraje dva ze tří zápasů skupiny na jednom stadionu).

Pokud jde o fanoušky a destinace, Češi by velmi pravděpodobně chtěli skupinu C (dvě utkání v Mnichově), případně skupinu D (dvě utkání v Berlíně).