Mladí reprezentanti Polska a Izraele se k tomuto gestu odhodlali poté, co fotbalový řídící orgán UEFA neschválil oficiální minutu ticha za zabité Izraelce před utkáním v Lodži.

Byl to hodně bizarní pohled. Místo toho, aby se oba týmy shromáždily ve středovém kruhu k tradiční předzápasové uctění památky, rozhodly se projevit solidaritu jinak.

Když rozhodčí fouknul do píšťalky, aby zahájil zápas, všichni zůstali stát na svých místech. Úvodní minutu se nic nedělo, na stadionu bylo hrobové ticho.

Nad postojem UEFA se pozastavil i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který na sociálních sítích často šije do sportovních federací. „Krásný nebo spíše smutný příklad toho, když nějaká (v tomto případě mezinárodní) federace je příliš vzdálena „svým“ lidem a nechápe jejich potřeby a priority. Ti polští a izraelští kluci si udělají svoji minutu ticha za těch tisíce mrtvých…“ naťukal na platformě X.

Polsko zvítězilo 2:1 a po čtyřech kolech vede tabulku skupiny D bez ztráty bodu. Izrael je po dvou porážkách ze dvou zápasů poslední.

Hamás zaútočil na Izrael 7. října. Palestinská teroristická organizace při něm zabila 1200 lidí a zajala 240 rukojmích. Při odvetném úderu přišlo podle úřady v Gaze o život více než 12 tisíc Palestinců.

Válka poznamenala i dění ve sportu.