O každé legendě se vypráví spousta příhod. Stejné je tomu i v případě Pelého, brazilského míčového kouzelníka, jenž zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let.

Nepříliš známá historka se váže právě k jeho jménu. V útlém dětství mu otec s matkou říkali Edisone. Bylo to na počest amerického vynálezce a jedné události v Brazílii. Krátce před jeho narozením se totiž v Três Corações na jihovýchodě země objevil zázrak jménem elektřina.

Později se rodina několikrát přestěhovala, vždy kvůli otci, jenž hrál také fotbal.

Malý Edson (rodiče brzy ze jména vypustili i, načež si pro něj vymysleli alias Dico) neměl snadné dětství. Chtěl kopat do balonu jako táta, ale těžko sháněl míč. A co teprve boty…

Nejvíc ho však trápila škola. A s ní spojený problém. Dostal přezdívku Pelé. 

„Nevymyslel jsem si ji. Dokonce jsem ji ani nechtěl,“ zavzpomínal v roce 2005.

Rvačka a vyloučení ze školy

V rozhovoru pro německý list Bild am Sonntag přiznal, že tohle jméno zprvu nenáviděl, protože mu ho vymyslel spolužák. „Pelé zní v portugalštině jako dětské žvatlání. Ten kluk moc dobře věděl, že jsem Edson po tom vynálezci žárovky. Chtěl mě urazit, naštvat,“ poznamenal.

Ponechme stranou, že podle historických pramenů se žárovkou přišli jiní a Thomas Alva Edison ji pouze zdokonalil a zašel na patentový úřad.

Důležité v celé příhodě světoznámého fotbalisty je (celkem překvapivé) pokračování. 

Pelé se v hádce rozhodl spolužáka udeřit, strhla se rvačka. „Byl jsem hodný kluk, nikomu bych neublížil. Ani mouše. Ale tehdy jsem se opravdu rozčílil. Uhodil jsem ho. A vyloučili mě ze školy, naštěstí jen na dva dny,“ dodal.

Nakonec se však se svou přezdívkou sžil. Zvykl si. A došlo mu, že má i pozitiva.

„Pochopil jsem, že jméno Pelé se říká snadno po celém světě,“ řekl před lety s úsměvem. „Postupem času jsem se naučil žít se dvěma osobami v srdci. Edson, to byl zábavný chlapík pro rodinu a přátele. Pelé, to byl fotbalista.“

Byl to skvělý fotbalista. A díky spolužákovi si fanoušci pamatují právě jméno Pelé.

Podívejte se na nejlepší góly Pelého:

| Video: Youtube