Palestina patří do rodiny FIFA od roku 1998, ale ještě nikdy se ani nepřiblížila účasti na mistrovství světa. Teď je naděje, že se Palestincům velký sen splní, o něco větší. Pro nadcházejí šampionát v roce 2026, kdy budou turnaj společně pořádat Spojené státy americké, Kanada a Mexiko, se totiž zvýšil počet míst pro asijské zástupce ze čtyř na osm.

„Žádný zápas nemůžete vyhrát předem. Ale máme dobrou šanci dostat se do dalšího kola,“ pronesl kouč Makram Daboub před začátkem kvalifikace.

Do další fáze asijské kvalifikace postoupí osmnáct týmů. Palestinci musí skončit na prvních dvou místech čtyřčlenné skupiny. Největším favoritem je Austrálie. Dalšími soupeři jsou Libanon a Bangladéš, tedy týmy, které se nacházejí v žebříčku FIFA až za Palestinou.

Uvízli v Gaze

V úvodním utkání Palestinci remizovali 0:0 s Libanonem, pak podlehli 0:1 Austrálii. Přípravu ale výrazně poznamenala válka mezi Izraelem a Hamásem, která trvá už třetí měsíc. Palestinci, kterým vyjádřili podporu někteří slavní sportovci v čele s hvězdným fotbalistou Karimem Benzemou a také třeba fanoušci skotského Celtiku, se nemohli zúčastnit se turnaje v Malajsii. Národní tým nyní sídlí na kempu v Jordánsku, aby mohl cestovat na kvalifikační zápasy.

Palestinci trápili favorizovanou Austrálii:

| Video: Youtube

Další komplikace? Trojice reprezentantů Ibrahim Abuimeir, Khaled Al-Nabris a Ahmed Al-Kayed uvízla ve válečné zóně v Pásmu Gazy. „Zatím jsou v pořádku,“ sdělil trenér agentuře AP. „Mnoho z jejich příbuzných však zemřelo v důsledku bombardování.“

Daboub přitom moc dobře ví, jak je pro jeho svěřence těžké soustředit na fotbal, když jsou jejich rodiny v ohrožení života. „Vzhledem ke smrti a zkáze v Gaze jsou hráči v těžkém psychickém stavu,“ svěřil se trenér, který pochází z Tuniska.

I přes válečné trauma ale chtějí lidé i hráči v Palestině usilovat o postup na mistrovství světa. „Fotbal je nejpopulárnější hra na světě. Sbližuje lidi. Toužíme dosáhnout dobrých výsledků a kvalifikovat se na šampionát, abychom ukázali palestinskou identitu a to, že se jedná o lid, který si zaslouží život a miluje mír,“ pronesl Daboub. „Uděláme, co bude v našich silách,“ slíbil.