Green Brigade (Zelená brigáda) je bojovné uskupení glasgowských ultras, patřících k tvrdému jádru fanoušků Celtiku. Na domácím stadionu jednoho z nejstarších fotbalových klubů světa zaujímají místo v severním rohu a jsou proslulí jak emotivním fanděním a řáděním, tak zastáváním nesmiřitelných politických postojů.

To se projevuje i nyní. Po vypuknutí bojů mezi Hamásem a izraelskými jednotkami dali tito fanatičtí příznivci Celtiku jasně najevo, na čí straně stojí. Během domácího ligového zápasu proti Kilmarnocku (favorit vyhrál 3:1) se v hledišti objevily palestinské vlajky a transparenty s nápisy „Svobodná Palestina“ a „Vítězství odboji“.

Asi nepřekvapí, že vedení klubu nebylo nadšeno. „Celtic je fotbalový klub a ne politická organizace. Jednou z našich hlavních hodnot je otevřenost všem bez ohledu na rasu, barvu či názor. Proto dáváme jasně najevo, že nápisy s politickým obsahem nejsou na našich zápasech vítány,“ uvedl Celtic v oficiálním prohlášení.

Vybrali miliony pro Palestince

Hoši z Green Brigade odpověděli vlastním stanoviskem, v němž vedení klubu obvinili z pokrytectví. Připomněli, že Celtic například oficiálně vyjádřil podporu boji Ukrajiny proti ruské invazi.

„Tehdy politický postoj na stadionu nevadil, teď ale ano. Každý rozumný člověk se musí ptát – proč? Proč jsou ukrajinské životy cennější než ty palestinské?“ ptají se skotští ultras a připomínají dávnou historii Celtiku, který v roce 1887 založili katoličtí přistěhovalci z Irska: „Náš klub se zrodil z hladu a útlaku, produktů koloniální nadvlády.“

Fakt je, že tvrdé jádro příznivců slavného skotského klubu projevuje podporu Palestině dlouhodobě. Například v roce 2016 to dalo najevo při pohárovém zápase s izraelským týmem Hapoel Beer Ševa a Celtic pak dostal od UEFA pokutu v přibližné výši 250 tisíc korun.

Fanoušci zareagovali tím, že vybrali v crowdfundingové kampani přes pět milionů korun a peníze věnovali na pomoc palestinským uprchlíkům. Součástí akce byl i vznik fotbalové akademie v uprchlickém táboře v Betlémě.

Radikalismus na tribunách

Podobně radikální postoje nejsou mezi mnoha fanoušky známých evropských týmů ničím výjimečným. UEFA i kluby se snaží politiku držet pokud možno mimo zdi stadionů, ne vždy je to ale možné. Celtic může posloužit jako typický příklad. Vedení chce na jednu stranu klid, na druhou stranu ví, že právě kontroverzní, leč zapálení příznivci jsou pro klub zakládající si na tradicích nepostradatelní.

„Ve chvíli, kdy se většina mezinárodního společenství zbaběle otáčí zády ke zločinům, jejichž obětí je vesměs bezbranná a uvězněná populace, musíme projevit solidaritu s našimi palestinskými přáteli,“ uvedla Green Brigade.

Ta zdůrazňuje dělnický původ většiny svých členů a to, že lidé jako oni nemají kromě fotbalu příležitost veřejně se vymezit vůči elitám. Nutno však zároveň dodat, že pro řadu hooligans (zdaleka nejen ve Skotsku) je politická angažovanost a důraz na svobodu slova jen zástěrkou pro šíření xenofobních a extrémních postojů.

Ultras Celtiku teď každopádně vyzvali všechny fanoušky klubu, aby na blížícím se domácím zápase Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid vlaječkami podpořili Palestinu. Pokud k tomu dojde, dá se čekat další mastná pokuta.