Devítiletý klučina Walid Bouabidi Rafi snil stejně jako většina jeho vrstevníků ve Španělsku o kariéře fotbalisty. Jenže jeho život nečekaně brzo vyhasl. Mladému hráči během tréninku přestalo bít srdce a později v nemocnici zemřel.

K tragické události došlo před pár dny na školním hřišti městského fotbalového klubu v Noblejas nedaleko španělské metropole Madridu. Chlapec během tréninku utrpěl zástavu srdce a zkolaboval. Následovala hororová scéna, kdy mladý fotbalista za přítomnosti svých kamarádů bojoval o život. Ani přes včasný lékařský zásah se devítiletého chlapce nepodařilo zachránit.

O den později přišla z nemocnice ta nejhorší zpráva, kterou nikdo nechtěl slyšet. Rafi zemřel.

„S lítostí oznamujeme úmrtí našeho studenta, spoluhráče a přítele, devítiletého Walida Bouabidiho Rafiho,“ oznámily klub a městská fotbalová škola ve společném prohlášení na síti X. „Přes obrovské úsilí trenérů, personálu školy a lékařů se zdravotní stav dítěte nepodařilo vyřešit tak, jak bychom si všichni přáli.“

Pravidelné lékařské prohlídky mohou zachránit život

Ve středu večer se na místě tragédie uskutečnila pieta za mladého fotbalistu. „Jménem všech bychom chtěli vyjádřit soustrast, solidaritu a náklonnost rodině a přátelům a také všem členům městské fotbalové školy za tuto tragickou ztrátu. Odpočívej v pokoji,“ stálo v prohlášení.

Srdeční záchvaty u mladých sportovců jsou obvykle spojeny se základními srdečními vadami nebo genetickými faktory. Některá srdeční onemocnění nemusí být okamžitě zjištěna, nebo se mohou vyvinout v průběhu času. Díky pravidelným lékařským prohlídkám a screeningům dětí během sportování se však může kardiovaskulárním rizikům předejít.