Když před rokem a půl rozpoutalo Rusko válku s Ukrajinou, došlo na exodus západních fotbalistů z ruské Premier Ligy. Norský reprezentant Mathias Normann však v zemi zůstal. Doma si tím pořádně zavařil, dokonce byl vyloučen z národního týmu, jehož hvězdou je Erling Haaland. Ani to ho ale nezviklalo, aby z Ruska zmizel.

K odchodu současného hráče moskevského Dynama, kde hostoval z Rostova, přiměla až událost z minulého týdne, kdy na mrakodrapy v centrální části ruské metropole zaútočily drony. Normann klubu oznámil, že se bojí o život. Požádal o ukončení smlouvy, sbalil se a odletěl domů.

„Při odchodu z tréninkového centra se loučil se slovy: Uvidíme se zítra. A pak jsme dostali dopis o ukončení smlouvy. Zemi opustil z bezpečnostních důvodů. S jeho postojem nesouhlasíme. Obrátíme se na arbitrážní soud,“ ohradil se generální ředitel Dynama Pavel Pivovarov pro web Sport24.

Lička: Je to jeho život

K Normannovi se vyjádřil i český kouč Marcel Lička, který letos přišel do Dynama po třech úspěšných letech v Orenburgu. „Jednou jsem se mu pokusil zavolat, protože začal trénink a on tam nebyl. Neodpověděl, pak jsem byl informován o jeho rozhodnutí odejít. Je to jeho život, nepřeji mu nic špatného. Vybral si svou cestu,“ pronesl Lička na adresu sedmadvacetiletého záložníka se zkušenostmi z anglické Premier League.

Po invazi ruské armády na Ukrajinu FIFA schválila dočasné pravidlo, které dovoluje zahraničním hráčům působícím v ruských klubech pozastavit jejich smlouvy. Přesto Rusové považují takovýto způsob ukončení kontraktu za nezákonný. V tamních médiích Normanna pomlouvají, že má pověst problémového hráče. Nor prý jen našel vhodnou záminku, aby mohl odejít zadarmo.

Krásný gól Mathiase Normanna:

| Video: Youtube

„Normann žil nedaleko od Moskvy, ale byla to jeho volba. Klub mu nabídl přestěhování, ale on odmítl. V posledních zápasech nám nepomohl. V každém případě budeme my i Rostov hájit naše zájmy. Jsme přesvědčeni, že celá tato situace je jen záminkou k bezplatnému odjezdu,“ zdůraznil Pivovarov.

Případ pochopitelně vzbudil velký zájem u norských médií. Tamní novináře zajímá, jestli kouč národního týmu Ståle Solbakken vezme Normanna na milost a „hříšníka“ povolá do reprezentace.

„Hodně záleží na tom, co on sám řekne a udělá. Nedostal žádný doživotní zákaz. Vždy je prostor pro odpuštění. Bylo by snazší, kdyby Matthias sám vše vysvětlil, ale já nevím nic víc, než co uvedla média,“ uvedl Solbakken.