Důvod změny je prozaický: v roce 2019 odstartovala tradice jménem Tipsport Malta Cup.

Na malém ostrově mezi Itálií a Afrikou se za čtyři roky objevily desítky českých hráčů. Svůj um tady v minulosti předvedly Brno, Táborsko, Mladá Boleslav, Ostrava, Olomouc. A letos se k fotbalovým dobrodruhům přidal Liberec a Zlín.  

Před odletem se v obou klubech řešily tradiční záležitosti. Kromě zdravotního stavu marodů i to, kam se vlastně letí. Malta dříve nebyla obvyklou destinací, hráči znali Turecko, mezi tradiční země pro soustředění patří samozřejmě i Španělsko či Kypr. 

Uklidnění přišlo z vlastních řad. Jak Liberec, tak Zlín má ve svém kádru znalce místního prostředí.

„Je výhoda, že vím, do čeho jdu,“ přikývl Luboš Kozel, kouč Slovanu. Byl tu před třemi roky, tehdy ještě jako trenér Baníku. „Mají tu dobré podmínky k tréninku, slušné ubytování i fajn počasí,“ dodal.

Zrovna s počasím to ale zakřikl. Hned druhý den, tedy v úterý, přišel vichr, který dosahoval rychlosti 60 kilometrů v hodině. Rozbouřené moře, těžký rozběh, kutálející se míče. Připomínalo to spíš větrnou hůrku než vlídné subtropy.

Hotel stranou turistů

„Tohle nám to tu trochu kazí,“ podotkl liberecký středopolař Christian Frýdek.

Rozhovor s Christianem Frýdkem během soustředění na Maltě | Video: Deník

I on by se - s nadsázkou - mohl stát průvodcem ostatních. Jako teenager zažil první ročník turnaje. Akorát tehdy tady byl s Táborskem. „Není zvykem, aby tým z druhé ligy jel na soustředění na Maltu," zavzpomínal s úsměvem nositel známého jména. Táta zářil ve Spartě i Německu, starší brácha je teď ve Švýcarsku.

Obsazení turnaje

Skupina A

Liberec, Tirol, Trenčín
Skupina B
Zlín, Sandhausen, Trnava

Více na webu turnaje

Skalnaté pláže si moc dobře vybavuje také Robert Hrubý. Fotbalista Zlína byl na Maltě v roce 2020 s Baníkem. Zažil tu nájezd fanoušků z Ostravy, které musela hlídat policie. A také první zmínky o covidu, jenž udeřil o pár týdnů později všude v Evropě.

„Byl jsem rád, když jsem slyšel, že sem pojedeme. Poslední zima byla zvláštní. My byli jen doma, na soustředění jsme vyrazili do Luhačovic,“ uvedl rodák z Prahy, jenž přišel k ševcům v létě roku 2021.

Srovnávat může i hotely. Nyní jsou týmy ubytovány stranou v resortu s názvem Salini, kam jezdí spíš místní než turisté. 

Předtím byl Baník uprostřed města Qawra v rozlehlém hotelu na dohled pláže. „Oboje má něco do sebe. V centru bylo více ruchu. Hlavní je, že tady máme bazén, na regeneraci to dokážeme ocenit,“ řekl Hrubý.

Výhodou je bezesporu to, že se hráči mohou potkávat bez roušek. A pobavit se můžou i s kolegy z Trenčína a Trnavy, dalšími účastníky turnaje.