Bylo to děsivé. Rodina Jacka Grealishe seděla 27. prosince doma v obýváku, užívala si vánoční pohodu a v televizi sledovala přímý přenos zápasu Evertonu s Manchesterem City, v jehož základní sestavě nechyběl ani Grealish. Přímo nad hlavami blízkých slavného hráče však zrovna v tu chvíli řádili lupiči.

Byla to sehraná parta. Stačilo jim jen pár okamžiků, aby se po žebříku dostali na balkon vedoucí do hlavní ložnice fotbalistova rozlehlého sídla, luxusního domu v Cheshiru za 160 milionů korun. Gang si odnesl šperky, elektroniku a další zboží v celkové hodnotě přes milion liber (skoro třicet milionů korun).

Když si Grealishova partnerka Sasha Atwoodová (znají se už od střední školy) uvědomila, že v domě je někdo cizí, okamžitě přivolala alarmem policii. Strážci zákona dorazili za necelých deset minut, jenže lupiči už tou dobou byli dávno pryč i s kořistí.

V nedávné minulosti byl prakticky stejným způsobem vykraden dům Alexe Oxlade-Chamberlaina, dalšího anglického reprezentanta a bývalého hráče Liverpoolu a Arsenalu (dnes působí v Turecku). Stejně dopadl také boxer Tommy Fury a minulý týden vykradli dům Joelintona, brazilské hvězdy fotbalového Newcastlu.

Na loupež stačí tři minuty

Média už začala gangu přezdívat „balkonoví lupiči“, protože jejich metoda je vždy velmi podobná. Lupiči se za pomoci žebříku dostanou na balkon, odkud se snadno vkradou do ložnice. Jednoduché a účinné, protože se vyhnou bezpečnostním opatřením v přízemí.

„Člověk nemusí být génius, aby pochopil, že pokud má dům balkon směrem do zahrady, s největší pravděpodobností se u něj nachází hlavní ložnice v domě. Tam najdou drahé hodinky, šperky, elektroniku, ale třeba i značkové kabelky,“ řekl pro list The Sun zdroj z policejního prostředí.

Gang má všechno dokonale secvičeno, na úspěšnou akci stačí zlodějům tři minuty. Zdá se to málo, ale když víte, kam sáhnout, dá se i za tak krátkou dobu v domě bohatého sportovce pobrat spousta cenných věcí.

„Vedle ložnice bývají rozlehlé šatny s kabelkami a dalším luxusním zbožím. Obvykle tam lze najít i šperky. Lupičům tak stačí navštívit jedinou místnost, aby si nakradli věci za miliony,“ uvedl zdroj. Na věci nic nemění dokonce ani to, že okradení jsou – jako v případě Grealishovy rodiny – během celé akce doma.

Policie podle britských médií nyní vyšetřuje, zda spolu výše zmíněné loupeže souvisejí. Mluví se o tom, že odpovídají metodám zločineckých „turistů“ z Jižní Ameriky. Ti se specializují právě na domy movitých lidí na anglickém venkově.

„Přiletí, jdou do akce a zase rychle zmizí ze země,“ uvedl pro Daily Mail bývalý detektiv Peter Bleksley. „Od britského komplice dostanou auto, telefony a údaje o vytipovaném domě. Celé je to velmi rychlé a dokonale zorganizované,“ dodal.