Už první zápas nastavil českému fotbalu nepříliš lichotivé zrcadlo. Sparta sice s Liverpoolem na Letné statečně bojovala, ale jak to tak někdy bývá, domácí hráli fotbal, hosté dávali góly. Zatímco Sparta své šance nevyužívala, Liverpool sázel s neuvěřitelnou lehkostí jeden gól za druhým a vyhrál 5:1.

Do odvety tak Sparta neodlétala s vyhlídkami na postup, ale s touhou alespoň uhrát solidní výsledek a pokusit se třeba i získat nějaký bodík do pohárového koeficientu, v němž české kluby bojují se Skotskem o elitní desítku zaručující pro sezonu 2025/26 nasazení domácího šampiona přímo do hlavní fáze Ligy mistrů.

Jenže už po necelé čtvrthodině bylo jasné, že Sparta na solidní výsledek nedosáhne, o bodovém zisku ani nemluvě. Čtyři góly během sedmi minut rozmetaly jakékoliv naděje i sparťanskou důstojnost.

Z pohledu strašidelného startu, zdá se být konečný výsledek 1:6 ještě dosti milosrdný. Přesto mnozí začali hledat, zda Sparta někdy v historii utrpěla v evropských pohárových soutěžích i větší debakl.

Už tam nejdu, trenére

Odpověď nalezneme přímo na klubovém webu. I v roce 1970 u toho byl anglický klub a i tenkrát o celkovém rázu utkání rozhodovala gólová smršť soupeře.

Sparťané v tehdejším Veletržním poháru mezi devatenáctou a šestatřicátou minutou inkasovali od Leedsu pět branek, celkově pak prohráli 0:6 a odveta byla už jen formalitou, nakonec skončila porážkou 2:3.

| Video: Youtube

I tehdy sázeli Angličané branky do totálně rozklížené obrany, jeden si dokonce dali sparťané sami. V sestavě hostí tenkrát byli třeba Václav Mašek, Josef Jurkanin či Petr Uličný.

Ten se na hřiště dostal za poměrně kuriózních okolností. „Václav Mašek v poločase svlékl dres a trenérovi Kolskému řekl, že už tam nejde,“ smál se Uličný, který tak dostal šanci na druhý poločas. „Hrál jsem na Charltona, pak jsem se na to dívali a já jsem se nedotkl ani jednou balonu. Bylo to moje nejpotupnější vystoupení v životě,“ vzpomínal pro Deník s odstupem času na zápas.

Abychom ale nemluvili jen o porážkách, připomeňme i nejvyšší sparťanskou pohárovou výhru. Tou je desetibranková nálož, kterou uštědřili kyperské Famagustě v šedesátých letech. Šanci pokusit se zopakovat něco podobného budou mít ale až v příští sezoně evropských pohárů.