Tango. Přestože se dnes míče tohoto jména používají už jen k tréninku a zápasům v nižších soutěžích nebo mládežnických zápasech, kariéru začaly jako balóny té nejvyšší třídy a předznamenaly vzhled míčů pro mistrovství světa na dalších dvacet let.

Jeho historické modely jsou sběratelsky velmi vyhledávané a majitelé si jich patřičně cení…

Ale pěkně od začátku. Když se hledal oficiální míč pro šampionát v Argentině v roce 1978, byla první volba víceméně jasná. Byl tu model Telstar, černobílý (pro lepší viditelnost na obrazovkách tehdejších televizorů) míč klasického "fotbalového" vzhledu, prověřený dvěma předchozími mistrovstvími 1970 a 1974.

Firma Adidas, dodavatel míčů, však chtěla přijít s něčím novým a navíc (poprvé v historii světových šampionátů) inspirovaným kulturou hostitelské země. Novinka byla pojmenována Tango a byla to po všech stránkách senzace.

S cenou padesáti tehdejších britských liber to byl suverénně nejdražší míč všech dob a čas ukázal, že také nejoblíbenější. Pyšnil se futuristickým a na svou dobu doslova revolučním designem. Dvacet panelů s ikonickými triádami vytvořilo za letu dojem kruhů, které měly podle vývojářů Adidasu evokovat argentinský národní tanec.

Tanga, se kterými se hrály zápasy světových šampionátů (stejně jako všechny míče pro MS až do roku 1998), byla vyráběna Francii. Míč byl z pravé kůže a měl, stejně jako předchůdce Telstar, patentovaný nástřik "Durlast". Lesklou, průhlednou vrstvu polyuretanu, která omezovala nasáknutí vodou v deštivých zápasech.

Evolucí bylo "Tango Espaňa" připravené pro mundial ve Španělsku. Graficky byl míč, kromě nápisu "Official World Cup Ball 1982" téměř totožný, ale měl rovnější povrch, kdy jednotlivé panely nebyly tolik plastické.

Novinkou byly také pogumované švy pro ještě lepší ochranu proti vodě. Toto se v průběhu šampionátu však ukázalo paradoxně jako největší slabina a v některých zápasech musely být míče kvůli trhajícímu se šití i několikrát měněny. I tyto potíže vedly k postupnému ukončení produkce kožených míčů pro vrcholné soutěže a další vrcholné Tango - model Mundial pro mistrovství Evropy 1984 a Azteca pro MS v Mexiku 1986 už byly z plně syntetických materiálů.

Míč z pohárového zápasu

Tolik k minulosti. Na britském aukčním portále eBay je nyní v prodeji "buy it now" (kup teď) poslední kožené "Tango Espaňa 2200", tedy oficiální míč mistrovství světa 1982, kde startovali i českoslovenští fotbalisté.

Na tom by nebylo samo o sobě nic zvláštního. Tyto míče nejsou až tak vzácné a podle stavu se prodávají v přepočtu od cca 50 do 100 tisíc korun. Zde je však prodejcem renomovaný britský sběratelský maniak Rob Filby a za své Tango si účtuje sumu 500 000 britských liber neboli 13 875 926 korun, což je bez diskuze jedna z historicky nejvyšších částek požadovaná za fotbalový míč.

Podle fotografií se skutečně jedná o ve Francii vyrobený originál a nikoli moderní pákistánskou repliku. Míč působí velmi zachovale, má na sobě pár neidentifikovaných podpisů a podle prodejce byl použit v některé z tehdejších evropských pohárových soutěží. Také drží vzduch, což u více než čtyřicet let starých míčů rozhodně nebývá zvykem.

Na první pohled záhadný nápis "2200" pod slovem Espaňa, je odkazem na číslo v katalogu Adidas (podle sběratelů jde o dobovou zvláštnost, která už později nebyla firmou nikdy použita) a zároveň znamená, že jde balony z pozdější série. Nehrálo se s nimi přímo na španělském šampionátu.

Tato skutečnost by sice teoreticky měla výrazně snižovat sběratelskou hodnotu, ale…