Jde o docela pikantní zprávu. Ruský sportovní web championat.com přišel s informací, že český trenér Orenburgu Marcel Lička brzy podepíše smlouvu s Dynamem Moskva. Klub z hlavního města prý nabídl Ličkovi tříletý kontrakt.

Lička dokázal s Orenburgem postoupit do nejvyšší soutěže, v níž v uplynulé sezoně po sympatických výkonech obsadil překvapivé sedmé místo (mimochodem: moskevské Dynamo bylo až deváté). Klub pak s ostravským rodákem prodloužil smlouvu, respektive uplatnil opci na další rok.

Podle listu Izvestija však Lička ještě počátkem června odchod do Dynama odmítl. „Měl jsem jen jedno přímé spojení s jiným klubem, a to šlo o zimní nabídku Krasnodaru. Pokud mi chce někdo zavolat, ať se ozve Orenburgu,“ citovala Ličku ruská média.

Ještě zajímavější je, že místo Ličky by měl do Orenburgu údajně přijít Jiří Jarošík, tedy další český trenér. Ten naposledy vedl Teplice, začátkem letošního jara však byl odvolán.

Sportovec válku stejně neovlivní

Jít hrát či trénovat do Ruska je v dnešní době hodně ošemetná věc. Lička před časem pro Deník mluvil o tom, že kvůli válce na Ukrajině chvíli uvažoval o ukončení kontraktu, ale pak si řekl, že k tomu není důvod.

„Samozřejmě nad tím člověk přemýšlí, nesouhlasím s tím, ale co já? Německý trenér v Dynamu Moskva to vystihl, když říkal, že pokud se vrátí domů, válka neskočí. A co bude dělat? Tak dojel sezonu. Ital ve Spartaku zase řekl, že to je politika, on s tím nesouhlasí, ale je sportovec, všichni se k němu chovají slušně, a válku stejně neovlivní,“ řekl Lička.

U Jarošíka je situace ještě o to pikantnější, že jeho manželka je Ruska. On sám hrával za CSKA Moskva (kde získal jeden ze svých osmi mistrovských titulů ve čtyřech zemích) a za Samaru.

„Všechny nás mrzí, k čemu došlo. S hrůzou sledujeme, jak se to stupňuje. Dříve byly tyto dva národy spojené, teď mezi nimi bude černá díra, budou se nenávidět. Uvidíme, kam to dospěje, ale obávám se, že válka neskončí brzy,“ řekl Jarošík nedávno pro Deník.