Sparťanský záložník se odhodlal ke coming outu jako první český fotbalista. Jakub Jankto novinku oznámil v angličtině na sociálních sítích.

„Jako všichni ostatní mám svoje silné stránky, mám svoje slabiny, mám rodinu, mám  přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci déle skrývat,“ přiznal Jankto ve videu, které zveřejnil na Twitteru.

„Jakub Jankto před časem otevřeně promluvil o své sexuální orientaci s vedením klubu, trenérem i spoluhráči. Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky. Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube,“ dostalo se Janktovi podpory od Sparty.

close Český fotbalový reprezentant Jakub Jankto. info Zdroj: ČTK zoom_in Český fotbalový reprezentant Jakub Jankto.

Vzkazy na podporu

Sedmadvacetiletý reprezentant loni přišel na Letnou ze španělského Getafe na roční hostování s opcí. Ve Spartě do dočkal premiéry v české nejvyšší soutěži. Odchovanec Slavie odešel do Itálie už v 18 letech a přes Udine a Sampdorii Janov se dostal až do La Ligy. V Getafe se ale i vinou zranění neprosadil a odešel do Sparty.

Jankto je zároveň vůbec prvním fotbalistou, který působil ve španělské La Lize a odtajnil svou homosexualitu. Na jeho coming out kladně reagovaly i Getafe a Juventus. „Velký respekt a bezvýhradné podpora našemu fotbalistovi Jakubu Janktovi," poslalo vzkaz do Česka španělské Getafe.

Vzkazy na podporu českého fotbalisty se množí. A to i od jeho spoluhráčů z reprezentace. „Na ničem jiném nezáleží, když najdete sílu a odvahu," vzkázal brankář Tomáš Vaclík.

Je jasné, že reakce na statečný coming out nebudou jen kladné. Bude záležet jen na Janktovi, jak se s tím vypořádá a jestli to bude mít dopad na jeho kariéru.