„Nikdy v životě jsem nebyl tak šťastný,“ líčil dojatý Chviča Kvaracchelija, největší gruzínská hvězda z týmu italských šampionů z Neapole.

Gruzie se dočkala postup až na patnáctý pokus. Předtím shodně sedmkrát neuspěla v kvalifikaci na mistrovství světa i Evropy. Na letošní Euro v Německu je ve finále play-off s Řeckem dotlačilo 50 tisíc fanoušků na Národním stadionu v Tbilisi. Když Nika Kvekveskiri vsítil v penaltovém rozstřelu postupový gól, propukly bouřlivé oslavy.

„V kariéře jsem hrál už na spoustě stadionů, ale nikdy jsem nezažil takovou podporu z tribun,“ vzkázal fanouškům hrdina země.

Slavilo ve všech městech kavkazského státu na pomezí Evropy a Asie. Nejdivočejší párty probíhala v ulicích metropole. S fotbalisty slavili premiér Irakli Kobakhidze i největší fotbalová ikona Kacha Kaladze. Dvojnásobný vítěz Ligy mistrů s AC Milán se po konci kariéry v roce 2012 dal na politickou dráhu a už sedm let je starostou hlavního města Tbilisi.

„Tohle není jen vítězství, tohle je historie, která byla napsána. Bojovali jsme o to několik desetiletí,“ pronesl legendární Kaladze. „Jako hráč jsem bohužel nedostal šanci zahrát si s národním týmem na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa, ale dnes jsem ten nejšťastnější člověk. Jsem hrdý,“ dodal nejslavnější fotbalista země.

Slavili i Američané

Gruzie po rozpadu Sovětského svazu získala samostatnost až v roce 1991. Po nekrvavé růžové revoluci v roce 2003 začala prosazovat silně prozápadní zahraniční politiku, což zhoršilo vztahy s Ruskem. Prozápadní směřování země je patrné i ve fotbale. Američané popřáli štěstí a gratulují.

Oslavy postupu Gruzie na Euro:

| Video: Youtube

„Hodně štěstí gruzínskému národnímu týmu. My, americké velvyslanectví, vám budeme přát: Saqartvelo ertadaa! (Gruzie stojí při sobě),“ vzkázala ve svém videopozdravu velvyslankně USA v Gruzii Robin Dunniganová před bitvou s Řeckem.

Velvyslanectví Spojených států amerických následně blahopřálo i po postupu na Euro v Německu. „Gratulujeme národnímu týmu a všem fanouškům ke splnění jejich snu. Gratulujeme celé Gruzii k historickému vítězství!“ stojí v prohlášení velvyslanectví USA.

V Gruzii zavládlo „nejen“ fotbalové šílenství. Čeští fotbalisté se tak budou muset mít na pozoru. K vzájemnému souboji na šampionátu dojde 22. června v Hamburku s českou reprezentací. Svěřenci francouzského kouče Willyho Sagnola zahájí turnaj 18. června proti Turecku a skupinu F zakončí 26. června s Portugalskem.