Pověsil se do vzduchu, jako by uměl létat. Šmikl nohama – prásk a míč se za zatřepotal v síti. Fantastický gól přes hlavu Alejandra Garnacha každému uvízne v paměti dlouhé roky. Senzační střela teprve devatenáctileté hvězdičky Manchesteru United ozdobila zápas Premier League s Evertonem (3:0.)

„Abych byl upřímný, nemůžu tomu uvěřit,“ líčil Garnacho po zápase pro Sky Sports. „Neviděl jsem, jak jsem skóroval, jen jsem poslouchal a říkal si „panebože“. Je to samozřejmě jeden z mých nejhezčích gólů, mám z něj velkou radost.“

Teenagerovi se klaní celý fotbalový svět. U vytržení byly i anglické legendy, které nyní glosují dění na fotbalových trávnících. „S každým dalším zhlédnutím je to lepší. Čistá kvalita. To dokáže jen málo hráčů na světě,“ zdůraznil komentátor Sky Sports Roy Keane, bývalý kapitán Manchesteru United.

„Tak pěkný gól jako tenhle jsem ještě neviděl. Byl to ten nejkrásnější kop přes hlavu,“ šel ještě dál jiný bývalý kapitán Rudých ďáblů Gary Neville.

Na první dobrou se nabízí srovnání s téměř totožným gólem ikony United Waynea Rooneyho v derby proti Manchesteru City v roce 2011. Úžasné nůžky Garnacha jsou přirovnávány také k podobnému gólu Cristiana Ronalda za Real Madrid proti Juventusu v roce 2018. Mimochodem, právě Ronaldovu gólovou oslavu „Siu“ si mladý Argentinec propůjčuje.

Zlatan jako na playstationu

„Neporovnávejte, nemyslím si, že je to správné,“ odvětil kouč Erik ten Hag, když byl novináři dotázán na srovnání s Ronaldem a Rooneym. „Všichni mají svou vlastní identitu, ale má-li Garnacho jít touto cestou, má toho ještě hodně před sebou. Musí velmi tvrdě pracovat a musí to dělat důsledně,“ zdůraznil přísný Nizozemec.

Podívejte se na nejlepší góly nůžkami:

| Video: Youtube

Nejen Ronaldo a Rooney, akrobatické zakončení přes hlavu v minulosti předvedli i jiní velikán, třeba Gareth Bale. Jako z jiné planety pak působí nezapomenutelné nůžky Zlatana Ibrahimoviče z dobrých třiceti metrů. Švédský svéráz očaroval neuvěřitelným kopem přes hlavu v přátelském utkání proti Anglii v roce 2012.

„Bylo to jako sledovat videohru,“ smál se švédský trenér Erik Hamren. „Byl to nejlepší gól, jaký jsem v životě viděl. Tahle trefa zastíní i Rooneyho. Kop přes hlavu z třiceti metrů ve chvíli, kdy je míč dva metry ve vzduchu…“ žasl tehdejší anglický kapitán Steven Gerrard.

Sám „božský Zlatan“ okomentoval gól tradičně s nabubřelým egem. „Pamatuju si, jak Lionel Messi ve finále Ligy mistrů v roce 2009 skóroval proti Manchesteru United a náhle se stal nejlepším hráčem světa. Možná teď budou tvrdit to samé o mě,“ pronesl Ibra. Bohužel pro něj se tak nestalo…