"S hlubokým smutkem oznamujeme, že manžel a otec Franz Beckenbauer zemřel v neděli pokojně ve spánku obklopen svou rodinou," uvedla rodina.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie s přezdívkou "Císař" získal kompletní sadu medailí z mistrovství světa. Jako hráč se stal mistrem světa a Evropy (1972 a 1974). V roce 1990 dovedl Německo k titulu mistrů světa i jako trenér.

Beckenbauer byl na přelomu 60. a 70. let jednou z hlavních postav silné německé fotbalové generace a tahounem Bayernu Mnichov. S týmem tehdejšího Západního Německa si zahrál ve finále MS 1966, čtyři roky nato byl třetí a v roce 1974 jako kapitán dovedl na domácím šampionátu reprezentaci k titulu.

"Odpočívej v pokoji, Franzi Beckenbauere. Jeden z nejlepších hráčů, které tento sport zažil,  přirozený vůdce. Bude nám všem hluboce chybět," objevilo se na profilu německého národního týmu na síti X.

S národním mužstvem také hráč, jenž díky své eleganci a lehkosti pohybu nově definoval roli libera, vybojoval v roce 1972 titul mistra Evropy. V roce 1976 při snaze o obhajobu podlehl ve finále Československu. S Bayernem vyhrál čtyřikrát bundesligu a třikrát Pohár mistrů.

"Bundesligová rodina je zdrcena zprávou o úmrtí Franze Beckenbauera. Skutečná ikona, tehdy, teď i navždy. RIP, Císaři," uvedla německá liga.

Franz Beckenbauer podepsal míč pro redakci Deníku:

Fotogalerie: Zemřel legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer

V závěru kariéry zamířil Beckenbauer do USA, kde si spolu s další fotbalovou legendou Pelém zahrál za Cosmos New York. Po návratu do Německa získal ještě v roce 1982 německý titul s Hamburkem, ale brzy nato zahájil svou druhou kariéru.

Korupční aféra

Po neúspěchu na ME 1984 převzal Beckenbauer německou reprezentaci a hned na MS 1986 ji dovedl do finále, kde tým ztroskotal na Argentině Diega Maradony. Na dalším šampionátu v Itálii 1990 se však Němcům povedla odplata a Beckenbauer se po shodou okolností také nedávno zesnulém Brazilci Máriu Zagallovi stal druhým mužem historie, jenž získal titul mistra světa jako hráč i trenér. Později je napodobil ještě Francouz Didier Deschamps.

Beckenbauerovým třetím vrcholem pak bylo získání pořadatelství mistrovství světa 2006 pro Německo. Tato "letní pohádka", jak se šampionátu v Německu říká, byla vrcholem jeho funkcionářské kariéry, zároveň ji však provázela korupční aféra. Švýcarské úřady i etická komise FIFA Beckenbauera a další čelní německé funkcionáře vyšetřovaly ze zpronevěry a praní špinavých peněz.

| Video: Youtube