Nešlo přitom o nějaké exotické nazdárky. Řeč je o Glasgow Rangers, jednom z nejstarších fotbalových klubů světa a vítězi 55 skotských mistrovských titulů. Když se ale nedostává kvality na trávníku, jen slavná historie nestačí.

Podtrženo, sečteno: hrdí Rangers prohráli všech šest duelů v základní skupině v základní skupině A s celkovým skóre 2:22. Plzeň (rovněž bez bodu) zaznamenala přece jen o fous lepší skóre 5:24. Skotský klub „překonal“ i výkon Dinama Záhřeb ze sezony 2011/2012, Chorvati tehdy měli při šesti prohrách skóre 3:22.

Tragické výsledky tradičního mužstva z Glasgow vzbudila škodolibé veselí i v Česku, především tedy mezi fanoušky pražské Slavie. Jejich vzájemné duely, okořeněné prapodivnou „kauzou Kúdela“ a brutálním faulem na brankáře Ondřeje Koláře, jsou stále v živé paměti.

Není divu, že čeští příznivci nezaváhali a zamávali Skotům na rozloučenou. Rány z obvinění Ondřeje Kúdely z rasismu a jeho následného trestu se zjevně nehojí snadno.

Potupné debakly

Fanoušci Rangers teď ale řeší hlavně bídu s nouzí, kterou předváděli jejich miláčci. Ve skupině měli Neapol, Liverpool a Ajax a absolutně na konkurenci nestačili. Doma v Glasgow inkasovali od Liverpoolu ponižujících sedm gólů, pro debakl 0:4 si dojeli do Amsterdamu, s Neapolí doma padli 0:3. Prostě ostuda.

„Podle mě za to může PSV Eindhoven, že nás vůbec nechal postoupit z předkola,“ napsal sarkasticky jeden z fanoušků na Twitteru. Jeho kolegové se předháněli ve šťavnatých urážkách na adresu hráčů, vedení i trenéra Giovanniho van Bronckhorsta.

„Je to jen obrázek toho, v jakém svrabu je skotský fotbal,“ píše další fanoušek. „Hlavně, že si vedení rozdělí odměny,“ zlobí se jiný příznivec Rangers.

Mimochodem: bez jediného bodu i vstřeleného gólu dokončily základní skupinu LM dva kluby, Maccabi Haifa v roce 2009 (skóre 0:8) a Dinamo Záhřeb v roce 2016 (0:15). Klub ze Záhřebu je navíc zatím jediným týmem, který nezískal ani bod hned ve dvou ročnících.