Co přesně se stalo? V samém závěru prvního poločasu se Tomáš Chorý a Asger Sörensen chystali svést souboj. Míč byl ještě daleko (či spíše vysoko), když se plzeňský forvard s výrazem zavilého desperáta v očích otočil na sparťanského obránce a sestřelil ho ukázkovou hlavičkou.

Bez snahy hrát míč, bez provokace. Úmyslný úder hlavou do hlavy.

Šlo o jednoznačně nepovolený a potenciálně velmi nebezpečný zákrok, za který měl být Chorý nepochybně vyloučen. Však také letenská lavička okamžitě vyskočila jako jeden muž a dožadovala se červeného kartonku v ruce hlavního rozhodčího Černého.

Jenže sudí nic. Mlčeli i jeho kolegové u videa, kteří tak bohužel již poněkolikáté prokázali, že technologie VAR je v tuzemských podmínkách spíš k smíchu než k čemukoli jinému. Nepomohly ani divé protesty sparťana Tomáše Čvančary.

Sportovní spravedlnost se (neočekávaně) projevila alespoň v tom, že Sparta si nakonec z Plzně odvezla výhru 1:0. Ale skutečnost, že Chorému jeho bitkařská vložka prošla bez následků (pokud faul neskončí zraněním, obvykle se už zpětně netrestá) a že VAR opět nahrál svým kritikům, je už na pováženou.

Zasáhl Limberský se zbraní?

Situaci začali okamžitě rozebírat i fanoušci na internetu. Část zloby se nesla směrem k Chorému, který to – diplomaticky řečeno – hodně přehnal s tvrdostí. „To odkoukal někde před plzeňským barem, ne?“ tázal se na Twitteru sportovní novinář Jakub Dvořák.

Hlavní díl kritiky ale logicky mířil k VARu a rozhodčím. Rozvaze v diskusi navíc příliš nepomohlo, že k nepotrestanému incidentu došlo právě v Plzni, kde nebývá o podobné projevy přízně sudích právě nouze…

„Jasná červená, Chorý potvrzuje, že je chorý. VAR opět legrační,“ zněl názor jednoho diváka, bývalého reportéra České televize Lukáše Pečeněho, který má ke Spartě blízko.

A další uživatel chválil výkon rozhodčího Černého: „Neudělení červené Chorému je velká chyba, ale podle mě jde za VAR. A pokud se nepletu, není to poprvé, co Franěk u VAR chyboval.“

Do internetových vtípků byl namočen i dlouholetý lídr plzeňské Viktorie David Limberský a jeho aktuální potíže s policií. „Tak dle mých zdrojů VAR chtěl změnit verdikt rozhodčích a udělit rudou kartu chorému Chorému. V poslední chvíli do místnosti vběhl ozbrojený Limberský a situaci pro Plzeň zachránil,“ napsal bezesporu sparťanský příznivec.

Jisté je, že po šlágru kola rozhodně je o čem mluvit, a šéf rozhodčích Radek Příhoda má (nikoli poprvé) o čem přemýšlet. Ostatně komise rozhodčích se k situaci vyjádřila hned po zápase: „Ve 45. minutě měl být vyloučen domácí hráč za úmyslné udeření soupeře hlavou. Pro rozhodčího na hřišti se jednalo o velmi složitou situaci, měl intervenovat VAR.“

Rozhodčí Franěk byl stažen z nominace na nedělní utkání Slavia s Baníkem (měl znovu sedět u videa, jak jinak) a jeho hrubka se má projevit i v dalších postizích.