„Chování italské policie po dobu výjezdu SKS je v rozporu se všemi racionálními pravidly pro organizaci fotbalových zápasů. To, že drží v sektoru naše fans, mezi kterými jsou rodiny s dětmi, 1,5 hodiny po zápase, je doslova šok,“ napsal na svém twitterovém účtu Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva pražské Slavie.

„Klub podá protest proti počínání italské policie a podcenění situace ze strany UEFA. Zároveň jsme od začátku konfliktu ve spojení s českým zastoupením v Itálii. V Římě zůstává část vedení klubu v čele s ředitelem právního útvaru na případnou pomoc fanouškům,“ dodal později.

Diplomaté přitom oslovili Slavii už před zápasem, protože v Římě mělo dojít k pobodání jednoho z fanoušků. Po dalším dění je nyní jasné, že kontakt mezi oběma stranami bude i nadále intenzivní.

„Můžeme potvrdit, že dnes dojde ke schůzce představitelů klubu a našeho velvyslanectví. Poté se rozhodne o dalších krocích,“ řekl pro Deník mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. V krajním případě, což by ale vyvolalo pořádné haló, je možné, že by si ministr Jan Lipavský předvolal italského velvyslance v Praze.

Zadržení v sektoru i rány obuškem

A co přesně tedy vyvolalo takové pozdvižení? Podle svědectví na sociálních sítích museli fanoušci Slavie při vstupu na stadion projít několika kontrolami, při kterých se museli dokonce vyzouvat z bot. Další kontroly následovaly i po skončení utkání, kdy policie držela příznivce pražského klubu na stadionu ještě dvě hodiny po konečném hvizdu.

Přítomní policisté měli fanoušky tlačit štíty a údajně mělo padnout i několik ran obušky. V nastoupeném davu několik lidí omdlelo kvůli dehydrataci.

„Nejhorší zážitek z fotbalu v cizině, co jsem kdy zažil! To, co předvedla italská policie byl vrchol ubohosti. Strkání obuškem a nulový respekt k lidem! Divím se, že se nic velkého nesemlelo,“ píše na Facebooku jeden z fanoušků Slavie.

„Na ubytování se dostáváme ve 3:30. to je čtyři a půl hodiny po zápase. Policie přes veškeré urgence, že bydlíme v Ostii, nás vyvedla až za hranice Říma, abychom se museli zase přes hodinu vracet. Za x výjezdů nejhorší zacházení s fanoušky, co si u nás jakožto civilizované zemi neumíme představit,“ dodává další.

„To, co se od začátku srazu dělo, hrůza, chovali se k nám hůř než k dobytku. Organizace nulová. A to, že policajti mlátí paní, která spadne na zem, je fakt síla. Doufám, že Italové shoří v pekle,“ přidává své svědectví další z fanoušků Slavie.

Ti v Římě zaplnili celý hostující sektor i přilehlá místa, podle předzápasových informací jich do italské metropole mělo vyrazit až sedm tisíc.

Italská média píší o předzápasovém konfliktu mezi příznivci Slavie a místními policisty. Podle deníku Gazetta dello Sport byli čtyři fanoušci sešívaných zadrženi a tři strážníci zraněni. Ke konfliktu pak mělo dojít mezi fandy obou táborů i přímo na stadionu. Na internetu se objevily také fotky několika mužů v tričkách Slavie, kteří ukořistili jako trofej zakrvácenou vestu jednoho z pořadatelů po vzájemné potyčce.

Důležité teď bude, jak se emoce mezi oběma stranami uklidní. Slavia přivítá AS Řím na svém trávníku už ve čtvrtek 9. listopadu a všichni zainteresovaní doufají, že se podobné excesy nebudou opakovat.