Euforie ze zisku titulu probudila fanoušky fotbalové Sparty. Letenský klub nabídl na sezonu 2023/2024 devět tisíc permanentek. Prodaly se všechny.

Počet prodaných permanentek (k 30. 6.):

Sparta: 9000
Slavia: 7500 
Plzeň: 5000
Baník Ostrava: 4000 
Mladá Boleslav: 2487
Hradec Králové: 1750
Bohemians: 1650
Pardubice: 1460
Teplice: 1250
Slovácko: 1100
Olomouc: 730
Zlín: 600
Karviná: 450
České Budějovice: 200
Jablonec: klub informaci neposkytl
Liberec: klub informaci neposkytl

„Dlouhodobě dobře pracují v komunikaci. I přes to, že se Spartě léta výsledkově nedařilo, návštěvnost stoupala,“ říká expert na sportovní marketing Vilém Franěk. 

„Jasný signál, že tam chápou, že fanouškovi dnes nestačí už jen sportovní úspěchy, ale že se musí cítit součástí klubu, součástí příběhu a že se na něj myslí. V tom Sparta poslední roky odvádí skvělou práci a prodané permanentky už jsou jen třešničkou na dortu,“ dodává Franěk.

V závěsu jsou Slavia a Plzeň, slušně vypadá i Baník, kde se dokonce aktivizují příznivci sami na sociálních sítích. V Ostravě navíc navzdory ekonomické situaci nezdražovali. „Zachovali jsme loňské ceny a věříme, že i díky tomu portfolio našich permanentkářů bude nadále narůstat,“ uvedl výkonný ředitel Michal Bělák.

Jinými slovy: nejlépe jsou na tom tradiční kluby se širokou základnou fanoušků. Je to logické. Existují ale i jiné cestičky. Například vysoké číslo Mladé Boleslavi vychází především z vydaných sezonních vstupenek partnerům.

Takřka nulový interes o fotbalové permanentky mají na jihu Čech, což alespoň funkcionáři přiznali s tím, že prodej teprve začíná. Přesto lze tušit, že letošní divácký zájem bude ještě lepší než v loňské sezoně (průměr návštěvnosti činil 5528 diváků na zápas).

Kde je to nejlevnější?

Ceny permanentek na novou sezonu:

Liberec: 1500
Teplice: 1500
Zlín: 1700
Olomouc: 1700
Karviná: 1750
Plzeň: 1900
Baník Ostrava: 2100
Bohemians: 2200
Hradec Králové: 2400
Jablonec: 2500
Sparta: 2900
Slavia: 2900
Mladá Boleslav: 2996
České Budějovice: 3000
Slovácko: 3000
Pardubice: 3800

Poznámka: výše zmíněné ceny jsou bez členských slev nebo slev na základě věku.

Návštěvu fotbalového stadionu lze i v dnešní době považovat za relativně levnou zábavu. Vzhledem k podmínkám, krácení dotací ze státní kasy je to vlastně paradox.

Nejvstřícnější postup - co se týče ceny permanentek - zvolili funkcionáři v Liberci a Teplicích. Jeden domácí zápas stojí fanouška v přepočtu méně než sto korun.

Minulý šampion z Plzně zdražil jen mírně a poměr cena/výkon na západě Čech těžko někdo zpochybní.

Nejdražší permanentky pak nemá ani Sparta, ani Slavia. Ceny nejvíce vyšponovaly Pardubice, kde je rozpětí mezi 3800 (nejhorší výhled) a 5900 korunami (nejlepší výhled). Pokud vás zajímá srovnání s pražskými S: nejlepší místa prodávali v Edenu bez slev za 4900 korun a na Letné za 4300 korun.

„Ceny tvořili kolegové z marketingu. A musím říct, že velice pečlivě. Nejsou střelené jen tak od stolu,“ vysvětloval nahněvaným pardubickým fanouškům sportovní ředitel Vít Zavřel.

„Bych byl rád, aby si všichni uvědomili, že jsme zažili první půlrok, první období provozu na novém stadionu. Už víme, co měsíčně stojí vyhřívání trávníku, nebo když se zapnou světla. Do toho ceny energií vylétly strašně nahoru. A my to potřebujeme zvládnout. K těmto počtům jsme došli na základě náročných provozních nákladů na stadionu i v klubu celkově. Museli jsme to zohlednit,“ řekl Zavřel.

Výchova z Premier League: 99 liber na sezonu West Hamu

Nejlevnější permanentky na anglickou Premier League už nějaký čas nabízí West Ham. Fotbalový klub, jehož spoluvlastníkem je český miliardář Daniel Křetínský, má pro věrné příznivce zajímavé ceny. Místo na tribuně se na celou sezonu dá sehnat i za 310 liber (v přepočtu zhruba 8500 korun).

Kladiváři si fanoušky vychovávají odmala - teenageři do 18 let si mohou koupit permanentku za stěží uvěřitelných 99 liber. To je na londýnské poměry unikum, pro srovnání: Arsenal má nejlevnější permanentku za 973 liber, děti zaplatí 331 liber.

Rekord z univerzity: 68 tisíc prodaných permanentek 

Univerzitní sport je za oceánem velký fenomén. Potvrzuje to nedávno zveřejněný (asi i světový) rekord z amerického fotbalu: klub Texas Longhorns pro následující ročník prodal všech 68 tisíc sezonních vstupenek!

Ceny se pohybovaly od 305 do 680 dolarů (v přepočtu zhruba 6650 - 14 825 korun). Další tisíce permanentek jsou k dispozici ještě pro studenty. Nedivte se. Arény ve Spojených státech jsou trochu jiné než tady… Výše zmíněný celek hraje v Austinu na obřím Royal-Memorial Stadium, jenž pojme přes sto tisíc diváků. 

Nejmladší fanynka: 9 hodin pláče a spánku v porodnici

Leckterým fanouškům ve fotbalem poblázněných zemích trvá roky, než se na ně usměje štěstí a dostanou se k permanentce svého milovaného klubu. Georgia Wilsonová je však jiný případ: ani to netušila, spala a plakala, když se stala majitelkou sezonní vstupenky na stadion Blackburn Rovers.

Došlo k tomu loni jen devět hodin po narození. Zařídil to její děda Andy, držitel permice od roku 1974. „Chtěl jsem, aby vyrůstala správně,“ poznamenal velký příznivec (momentálně druholigových) Rovers. Dívčin otec – jeho zeť – prý bohužel fandí Manchesteru United.