Osmnáct ostrovů, osmnáct klubů hrajících oficiální fotbalové soutěže. Tak by se daly představit Faerské ostrovy, které v sobotu večer (20:45 SEČ) v kvalifikaci o Euro vyzvou český národní tým. 

Ale vezměme to pěkně popořádku. 

Faerské ostrovy jsou závislé území Dánska. Mluví tu faerštinou, ovšem téměř každý ovládá dánštinu i angličtinu. Místní těží z polohy v Atlantském oceánu. Bohatství země spočívá v rybách (lososech) a rybolovu.

Mimochodem, k fauně patří ještě jeden fakt. Ovcí je zde víc než lidí. 

Otevřené hřiště pro každého

Z pohledu fotbalových čísel má malé souostroví také jeden zajímavý unikát. Zhruba každý desátý Faeřan je registrován u zdejší fotbalové asociace. Země přitom eviduje pouhých 54 tisíc obyvatel… 

Slušný zájem o kulatý balon je znát i mimo hlavní město Tórshavn.

Fotogalerie: Lahůdka pro fanoušky bondovek. Točila se zde No time to die, agent 007 tu zemřel

Tak třeba vesnice Sørvágur a Miðvágur. V obou obcích, které leží nedaleko letiště, najdete jak školu, tak hřiště s umělou trávou. Chcete si kopnout do míče? No prosím - hřiště je otevřené pro každého.

Jenže má to háček. Protože jsou Faerské ostrovy kopcovaté, areály s brankami šly vybudovat jen na několika místech. A nejlepší (rovná) plocha obvykle bývá u vody a pláže. 

| Video: Youtube

Na hřišti v Miðváguru je třeba dávat pozor na kroucené rohové kopy, centry a střely. 

Úplným extrémem byl ovšem plácek u městečka Eiði. Hrací plochu od oceánu dělil jen kamenitý val. Nemuselo se kropit - když přišla vlna, rázem byl povrch kluzký jedna báseň. Dnes už toto hřiště slouží jako kemp a klub přesídlil kousek dál do „bezpečí“.  

Vzpomínku mají také v Brně

Bizarních, malých, ale kouzelných až dechberoucích stadionů je na Faerských ostrovech pořád dost.

„Je to tu sport číslo 1, ale spousta fanoušků radši sleduje dánskou reprezentaci. Je lepší,“ vysvětlil řidič autobusu s typicky severským jménem Askur. Děti trénující naboso bez kopaček však drží palce svým. Dokonce si myslí, že Faery jsou lepší než Češi.

Statistiky říkají něco jiného - česká reprezentace zatím vždy nad zástupci malého národa zvítězila.

Na Faerských ostrovech nastoupil národní tým dvakrát - konkrétně v letech 1997 a 1998 (tehdy vyhrál jen díky kontroverznímu gólu Vladimíra Šmicera). Pár měsíců na to sem, na nejjižnější ostrov Suðuroy, přijelo Brno kvůli zápasu v tehdejším poháru Intertoto. Uspělo.