Ne, tohle se prostě nepovedlo. Fotbalová asociace chtěla, aby se co nejvíce vstupenek (UEFA každému účastníkovi Eura v Německu přidělila na každý zápas deset tisíc míst) dostalo k českým fanouškům, proto rozjela registraci zájemců na svém webu. Jenže akorát tím nahrála spekulantům.

FAČR sice v loterii rozdělil všech 2500 kódů (každý kód umožní nákup čtyř vstupenek), ale při registraci stačilo vyplnit jen jméno, e-mailovou adresu. Kdo tak poslal víc žádostí z různých adres, mohl získat více kódů. A přesně to se pochopitelně stalo.

„Máme elektronickou parametriku, ta umožňuje určité kontroly, které dokážou identifikovat opakované žádosti,“ dušoval se generální sekretář FAČR Michal Valtr.

Jenže spekulanty se tak úplně odhalit nepovedlo. „Skvělý, klaplo všech mých šest registrací,“ chlubil se jeden z fanoušků na sociální platformě X.

Obavy fanoušků se tak potvrdily. Na internetových bazarech se prodávají lístky na utkání českých fotbalistů. A částky jsou šílené, vstupenky se nabízejí třeba i za osm tisíc. Přitom nejlevnější lístky stojí v oficiální distribuci 30 eur (731 korun). A ještě jeden háček to má: spekulanti nabízejí k prodeji jen unikátní kód, takže pak člověk ještě musí zaplatit za vstupenku na daný zápas.

Ideální podmínky pro překupníky

Zástupci FAČR kvůli registraci čelili kritice od fanoušků. „Tleskám. Amatéři neschopní. Všichni bojujou s překupníkama a vy jim vytvoříte ideální podmínky. Mé znechucení z repre dosáhlo vrcholu,“ zlobil se nejspíš neúspěšný zájemce o lístky.

Tady se bude hrát fotbalové Euro:

| Video: Youtube

„Místo toho, abyste to dali na občanku nebo pas, tak pro vaše pohodlí z toho uděláte totální bramboračku a nemalej počet lístků skončí v rukou překupníků. Amatéři amatérský,“ přidal se další.

„Celý proces řídí UEFA, vstupenky prodává UEFA. My pouze zprostředkováváme, abychom vstupenky, které jsou určeny pro české fanoušky, dostali co nejblíže k nim,“ oponoval Valtr z FAČR.

Největší zájem je o první utkání základní skupiny F, které Češi odehrají 18. června v Lipsku proti Portugalsku s legendárním Cristianem Ronaldem. Další dva zápasy s Tureckem a vítězem březnového play-off se uskuteční v Hamburku.

Pořád ale ještě existuje šance, jak přijít ke vstupenkám legální cestou. Fanoušci se mohou zapojit do druhého kola prodeje, a to už přímo prostřednictvím UEFA, která žadatele vylosuje v lednu.