V pátek večer se objevil na webu ruik.cz článek o drogovém skandálů fotbalistů Sparty. Autor textu David Beňo, někdejší fotbalista Slavie, nařkl Tomáše Čvančaru a Jana Mejdra, že měli při testování v klubu (údajně na základě toho, že Jakub Jankto nedávno odmítl policii test na drogy) pozitivní výsledek na kokain. Čvančara měl být navíc namočený do distribuce drog. Oba hráče obvinil bez jakýkoliv důkazů, pouze se odvolával na dva na sobě nezávislé zdroje z hráčova okolí.

Poté, co takhle šokující drogová aféra zaplavila internet, se ve fotbalovém prostředí nemluví o ničem jiném. V sobotu odpoledne zareagovala na článek, který autor později stáhl, i Sparta. Skandální odhalení se podle pražského klubu nezakládá na pravdě.

Došlo k nenávratným škodám

„Reagovat na texty v médiích či na sociálních sítích není v případě AC Sparta Praha zvyklost, v tomto konkrétním případě však jde o nutnost. Došlo totiž k nevratnému pokusu o poškození klubu a osobního života hráčů, konkrétně Tomáše Čvančary a Jana Mejdra. Autor textu i platforma, na které byl text zveřejněn, nesmazatelně poškodili život těch, kteří jsou součástí Sparty, oblékají její dres a jejichž zájmy bude klub hájit všemi dostupnými prostředky,“ uvedla Sparta v prohlášení.

Klub veškerá nařčení dementoval. „Článek byl nedlouho po zveřejnění ze všech veřejných platforem stažen, což samo o sobě dokládá jeho nedomyšlenost, lživost a manipulativnost, nicméně s ohledem na okamžité masivní šíření na sociálních sítích i tak došlo k nevratným škodám. Proto se bude klub bránit a podá trestní oznámení,“ reagoval letenský klub.

Čvančara i Mejdr ihned po zveřejnění textu požádali klub o absolvování testu na přítomnost omamných látek v organismu. „Tomáš Čvančara s ohledem na zranění a neúčast v tréninkovém režimu s A-týmem absolvoval test ihned v sobotu. S negativními výsledky. Jan Mejdr podstoupí test v nejbližším možném termínu, aktuálně je v plném tréninku a cestuje s mužstvem do Olomouce k prvnímu utkání nadstavbové části. Klub nepochybuje o jeho taktéž negativním výsledku,“ vzkázala Sparta.

„Pro to, co se stalo, neexistuje omluva. Spousta lidí, publikujících na internetu a sociálních sítích, včetně autora textu, nemá základní povědomí o mediální etice, mediálním právu, odpovědnosti za vlastní text či práci se zdroji. Tento článek nemá s relevantní žurnalistickou prací absolutně nic společného. Vyvolal však nenávist a poškodil hráče i náš klub,“ dodal ředitel sparťanské komunikace Ondřej Kasík s tím, že klub i hráči se budou bránit právní cestou.

To potvrdil i Čvančarův manažer David Nehoda. „Velmi důrazně se ohrazuji proti lživému tvrzení webového portálu Ruik, že náš klient, Tomáš Čvančara, by měl mít cokoliv společného s užíváním omamných látek. Toto nařčení považuji za zcela skandální a ve spolupráci s klubem AC Sparta Praha budeme činit veškeré možné kroky tak, abychom očistili jméno Tomáše,“ uvedl Nehoda z agentury Nehoda Sport.

„Jsem toho názoru, že takovýto bezprecedentní zásah do osobnostních práv nemůže zůstát bez následků pro autora článku a média , která tato lživá nařčení zveřejnila,“ doplnil právní zástupce Bronislav Šerák.