Posledním dosud nepotvrzeným případem budiž záložník pražské Sparty Jakub Jankto. Člen české reprezentace odmítl během silniční kontroly podstoupit text na drogy poté, co ho policie zastavila na upozornění jiného řidiče.

Dechovou zkoušku na alkohol měl Jankto negativní, tu na drogy ale odmítl. I proto Sparta ve středu odpoledne vydala stručné prohlášení. „A-tým Sparty pokračuje bez Jakuba Jankta. Hráč není připravený vykonávat povinnosti, které vyplývají z jeho kontraktu, a není tak k dispozici pro tréninkovou činnost.“

„Božský Diego“ začal s drogami už v roce 1982, tedy ještě před přestupem do Neapole. V Itálii se ale závislost Maradony zvětšila díky kontaktům s tamní mafií. „Já jsem vlastně dával svým soupeřům obrovskou výhodu. Víte, jakým bych byl fotbalistou, kdybych nebral drogy?“ říkal rodák z Lanúsu.

Velká závislost na kokainu znamenala pro idol většiny Argentinců řadu problémů – v roce 1991 dostal za pozitivní testy patnáctiměsíční distanc, o chvíli později byl v Buenos Aires Maradona zadržen s kilem a půl bílého prášku. Kvůli problémům s kokainem skončil v reprezentaci, o rok později mu návyková látka ukončila kariéru, když v dresu Bocy Juniors porušil dopingová pravidla. „Byl jsem a vždy budu narkoman,“ přiznal.

Bednáře chytila skrytá kamera

Před čtrnácti lety to byla nejenom v Anglii velká aféra. Tehdejší útočník West Bromwich Albionu Roman Bednář byl přichycen skrytou kamerou, jak si sjednal schůzku s dealerem, od kterého si obstaral drogy.

„Ano, vyzkoušel jsem to. Přiznal jsem se a nikdy jsem o tom nelhal. To období bylo hodně černý. Nemyslel jsem si, že mi svět ležel u nohou. Cítil jsem se právě být na dně a nikdo o tom nevěděl,“ řekl Bednář k inkriminovanému momentu.

Český útočník se nakonec přiznal k tomu, že si od překupníka koupil kokain a marihuanu, kterou měl tehdy předat svému známému. Fotbalovou kariéru rodáka z Prahy to ale nakonec výrazněji nepoznamenalo. Bednář po působení v Anglii vyzkoušel štace v Turecku, a poté se vrátil do Sparty.