Fotbalista Da'vian Kimbrough se zapsal do historie amerického sportu. Ve věku třináct let, pět měsíců a třináct dnů se stal profíkem. Získal svůj první profesionální kontrakt v životě.

Do téhle chvíle neznámý teenager se minulý týden dostal na titulky zámořských novin a do hlavních zpráv, když se upsal klubu Sacramento Republic FC, který působí v druhé americké lize USL Championship.

„Da'vian prokázal obrovské soustředění, odhodlání a obětavost, stejně jako ochotu přijmout náročnou cestu, která ho čeká,“ cituje trenéra Marka Briggse server CNN. „Během posledních dvou let prokázal svůj obrovský potenciál a naším cílem je i nadále ho podporovat a pomáhat mu růst jako hráči i jako člověku.“ Briggs slíbil, že Kimbrough dostane okamžitě šanci v prvním týmu.

„Chtěl bych poděkovat rodičům, kteří mě podporují. Taky bych chtěl poděkovat prezidentovi klubu a trenérovi, že ve mě věřili a dali mi šanci, abych se mohl zlepšovat,“ pronesl v historický den na tiskové konferenci školák, který bude muset vedle tréninků zvládat i domácí studium.

Mašina na góly

Hned po svém příchodu do akademie Sacramenta v roce 2011 zaujal zázračný mladík výjimečným talentem. Tehdy jedenáctiletý Kimbrough hrál s o rok staršími kluky a v 31 zápasech nasázel 27 gólů. Během dvou sezon v dorostenecké Major League Soccer měl bilanci 61 gólů v 81 zápasech.

„Je to pozoruhodný talent, který si splnil svůj sen stát se elitním hráčem,“ řekl prezident a generální manažer Sacramenta Todd Dunivant. „Jsme poctěni, že si rodina Kimbroughových a Da'vian vybrali Republic FC pro podporu jeho profesionální dráhy, a těšíme se na další společné kroky.“

| Video: Youtube

Jedno životní rozhodnutí už Kimbrough učinil, ale brzo ho čeká další volba. Má totiž americké i mexické občanství, a tak se bude muset rozhodnout, kterou zemi bude prezentovat na mezinárodní scéně.